Kapitáňová Daniela - Životopis

 je slovenská spisovatelka, publicistka a divadelní režisérka.
Absolvovala divadelní režii na pražské FAMU a v současnosti spolupracuje s divadlem Thália v Košicích. V roce 1996 uspěla v soutěži Poviedka s prací s názvem 1920-1996, od té doby vydala dvě novely, velice úspěšnou Knihu o hřbitově (na Slovensku již čtyři vydání v letech 2000, 2001, 2002, 2005) vydanou pod pseudonymem Samko Tále a Ať to zůstane v rodině! (2005). V Česku její knihy vydává nakladatelství Host.
Knižně debutovala podle všech pravidel konspirace velkolepou mystifikací: autorství Knihy o cintoríne (2000) připsala jejímu hrdinovi a vypravěči Samkovi Tálemu. Iluze byla tak dokonalá, že dokud autorka po dvou měsících nevystoupila z anonymity, místní čtenáři si v komárenských ulicích vytipovali mentálně retardovaného sběrače papíru s kárkou, podobnou Samkovu vozíku, a Knihu o cintoríne mu dokonce dávali podepisovat...
O Daniele Kapitáňové se opravdu nedá říci, že chodí po vyšlapaných cestičkách. O mnoho více než konvenční „vznešené" žánry ji vzrušuje dejme tomu detektivka. Ne moderní krimi thrillery, kde více než o řešení jde o brutalitu a sex, ale ty „staromódnější", kde se ještě počítá s logikou a vtipem. V létě 2003 se šarmem a vynalézavostí uveřejňovala v deníku Pravda detektivní román na pokračování (či spíše cyklus detektivních parodií) Vražda v Slopnej. V typické slovenské vesnici shromáždila výkvět světových detektivů, ze kterých každý řeší případ vraždy po svém (a samozřejmě vždy s jiným rozuzlením a pachatelem). Ukázala, že umí nejen obratně vybudovat příběh se záhadou, ale že i důvěrně zná poetiku jednotlivých klasiků detektivky.
Vytvořil: Tomcek
Upravil: janajau
Zdroj: wikipedie + daemon.cz

'Životopis autora Kapitáňová Daniela'
Dnes je 06.05.2021
Den 72. výročí úmrtí Maeterlinck Maurice
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno