Fiker Eduard - Životopis

Narodil se roku 1902 v Praze jako syn učitele. Po ukončení vinohradského reálného gymnázia roku 1920 absolvoval osm semestrů strojního a elektrotechnického inženýrství na pražském Českém vysokém učení technickém, ale po smrti otce musel studií zanechat. Odešel na rok do Anglie, po návratu absolvoval základní vojenskou službu a po jejím skončení se uchytil jako houslista v orchestru divadla Rokoko a pak v tehdejší Velké operetě. V roce 1936 se oženil s herečkou Lolou Innemannovou. V letech 1937 až 1945 redigoval knižnici Knihy nové generace a v letech 1938–1942 byl šéfredaktorem edice dobrodružných sešitových románů Rozruch vydávaných nakladatelstvím Melantrich.

Psát začal na počátku třicátých let a do konce druhé světové války vydal více než čtyřicet románů, především detektivek (odehrávajících se na přání nakladatelů většinou v anglickém prostředí), pro které mu byl velkým vzorem anglický spisovatel Edgar Wallace (například Ochránce nebohých, Světlo z pekla, Zlatý úsměv, Noc na Arnwaysu nebo Paní ze Šedivého domu). Ve velké části těchto příběhů vystupuje inspektor T. B. Corn a dobrodruh Ted Brent. Vedle toho napsal Fiker i několik knih z prostředí českého (Tajemný dům, Její hra, Zinková cesta), knih dobrodružných, odehrávajících se v severoamerickém prostředí (Nejdřív Já! , Tříoký jezdec nebo Stráž na Psí skále), i humoristických (Fantóm operety, Mrtvý zvon, Paklíč) a detektivku se sci-fi námětem Čichač[1].

Po válce pracoval jako scenárista státního filmu a spisovatel na volné noze. Z tohoto období je známá především jeho detektivní fantazie Série C-L a špionážní román Kilometr devatenáct. Po válce již v psaní knih polevil, do konce života napsal románů jen sedm.

Překládal z angličtiny, napsal čtyři divadelní hry a několik filmových scénářů. Jeho celé dílo čítá na devadesát titulů a mnohé jeho knihy byly úspěšně zfilmovány. Jeho význam je především v tom, že společně s Karlem Čapkem a Emilem Vachkem položil základy české detektivní školy, na kterou dodnes navazuje celá řada pozdějších autorů.
Vytvořil: Mady
Upravil: ota61, pan.Kchiu

'Životopis autora Fiker Eduard'
Dnes je 09.12.2023
Před 74 lety se narodil(a) Parrado Nando
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno