Fiker Eduard
* 21.11.1902 - † 03.03.1961
* Praha
0%
Fiker Eduard - Životopis
Narodil se roku 1902 v Praze jako syn učitele. Po ukončení vinohradského reálného gymnázia roku 1920 absolvoval osm semestrů strojního a elektrotechnického inženýrství na pražském Českém vysokém učení technickém, ale po smrti otce musel studií zanechat. Odešel na rok do Anglie, po návratu absolvoval základní vojenskou službu a po jejím skončení se uchytil jako houslista v orchestru divadla Rokoko a pak v tehdejší Velké operetě. V roce 1936 se oženil s herečkou Lolou Innemannovou. V letech 1937 až 1945 redigoval knižnici Knihy nové generace a v letech 1938–1942 byl šéfredaktorem edice dobrodružných sešitových románů Rozruch vydávaných nakladatelstvím Melantrich.Psát začal na počátku třicátých let a do konce druhé světové války vydal více než čtyřicet románů, především detektivek (odehrávajících se na přání nakladatelů většinou v anglickém prostředí), pro které mu byl velkým vzorem anglický spisovatel Edgar Wallace (například Ochránce nebohých, Světlo z pekla, Zlatý úsměv, Noc na Arnwaysu nebo Paní ze Šedivého domu). Ve velké části těchto příběhů vystupuje inspektor T. B. Corn a dobrodruh Ted Brent. Vedle toho napsal Fiker i několik knih z prostředí českého (Tajemný dům, Její hra, Zinková cesta), knih dobrodružných, odehrávajících se v severoamerickém prostředí (Nejdřív Já! , Tříoký jezdec nebo Stráž na Psí skále), i humoristických (Fantóm operety, Mrtvý zvon, Paklíč) a detektivku se sci-fi námětem Čichač[1].
Po válce pracoval jako scenárista státního filmu a spisovatel na volné noze. Z tohoto období je známá především jeho detektivní fantazie Série C-L a špionážní román Kilometr devatenáct. Po válce již v psaní knih polevil, do konce života napsal románů jen sedm.
Překládal z angličtiny, napsal čtyři divadelní hry a několik filmových scénářů. Jeho celé dílo čítá na devadesát titulů a mnohé jeho knihy byly úspěšně zfilmovány. Jeho význam je především v tom, že společně s Karlem Čapkem a Emilem Vachkem položil základy české detektivní školy, na kterou dodnes navazuje celá řada pozdějších autorů.
'Životopis autora Fiker Eduard'