Pamuk Orhan - Životopis

Orhan Pamuk se narodil 7. června 1952 v Istanbulu. Jeho dědeček byl inženýrem a obchodníkem a vydělal jmění stavbou železnic a továren. Jeho otec ale následně všeho pozbyl. Orhan Pamuk se vzdělával v privátní škole v Istanbulu, tři roky studoval architekturu, pak ale studium přerušil a zapsal se do kurzu žurnalistiky: rozhodl se, že se stane spisovatelem. Ve dvaadvaceti napsal svůj první román, Cevdet Bey and Sons. Tento román vyhrál národní cenu pro nepublikovaný román, navzdory tomu trvalo čtyři roky, než se dočkal vydání.
V roce 1982 se Orhan Pamuk oženil s Aylin Türegün, dívkou ze svého sousedství. Roku 1991 se jim narodila dcera, kterou pojmenovali po hrdince The Black Book Rüya.
Orhan Pamuk žil výhradně pro psaní. Mezi lety 1985 a 1988 navštívil učence Kolumbijské university v New Yorku, zatímco jeho žena dělala doktorát na stejné univerzitě. Uchvátila jej americká bohatá knihovna, muzea. Se svojí ženou se rozvedli v roce 2002, zůstali ale nejlepšími přáteli. Roku 2006, měsíc před obdržením Nobelovy ceny, začal na Kolumbijské univerzitě vyučovat jeden semestr za rok.
Dne 12.  října 2006 byla Orhanu Pamukovi jako prvnímu Turkovi udělena Nobelova cena za literaturu.
V odůvodnění udělení ceny se píše: „Při hledání melancholické duše svého rodného města objevil nové symboly civilizačních střetů a kontaktů. “
Vytvořil: Tomcek
Upravil: janajau
Zdroj: wikipedie

'Životopis autora Pamuk Orhan'
Dnes je 22.09.2023
Den 23. výročí úmrtí Sakai Saburo
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno