Satinský Július - Životopis

 (20. srpna 1941, Bratislava – 29. prosince 2002, Bratislava) byl slovenský herec, komik, dramatik, spisovatel a autor literatury pro děti.
Narodil se a celé dětství prožil v Bratislavě. Rodina bydlela na Dunajské ulici. K Bratislavě měl velmi blízký vztah. Ovládal mnoho cizích jazyků. Herecké sklony se u něj projevovaly už v mladém věku a v roce 1958 vyhrál recitační soutěž Hviezdoslavov Kubín. Později vystudoval pedagogiku na Střední pedagogické škole, profesi učitele však nikdy nevykonával. Jeho velkou touhou bylo herectví, na jehož studium nebyl přijat. Na Vysoké škole múzických umění studoval v letech 1962 – 1966 dramaturgii a jako dramaturg v letech 1964 – 1967 pracoval v Československé televizi v Bratislavě. Od roku 1959 spolu s Milanem Lasicou vystupovali jako komická dvojice v autorských relacích. Účinkovali v Tatra revue a v Divadelnom štúdiu (Divadlo na korze). Po roce 1968, v období normalizace, naráželi i s partnerem Milanem Lasicou na množství překážek a po zákazu činnosti na Slovensku působili dva roky v českém divadle Večerní Brno a v letech 1972 – 1978 v opeře Nové scény v Bratislavě. V roce 1978 přestoupil do činohry Nové scény.
Július Satinský byl univerzální a tvořivou osobností a svůj talent rozvinul i jako autor velkého množství scének, dialogů, celovečerních programů, ale je též autorem několika knih s tematikou jemu blízkých vzpomínek na Bratislavu, oblíbených knih pro děti. Byl také přispěvatelem do mnoha novin a časopisů. Snad nejpopulárnější byl kabaretní program Ktosi je za dverami, ve kterém vystupoval společne s Milanem Lasicou. Spolu tu glosovali aktuální témata.
Jeho první manželkou byla členka Baletu SND, tanečnice Lúčnice a překladatelka z angličtiny a španělštiny Oľga Lajdová. V roce 1985 (po 20 letech manželství) zemřela - utonula při koupaní v Karibském moři na Amerických Panenských ostrovech, tam je také pohřbena. Se svou druhou manželkou (od roku 1985) MUDr. Vierou Satinskou (* 1955) měl dceru Lucii a syna Jána. V roce 1989 mu byl udělen titul zasloužilý umělec. Slovenská astronomická spoločnosť pojmenovala planetku 15946 Satinský objevenou 8. ledna 1998 A. Galádem a A. Pravdou na Astronomické a geofyzikální observatoři Modra-Piesky. Július Satinský byl vyznamenán slovenskou Medailí Za zásluhy in memoriam v roce (2003).
Vytvořil: Tomcek
Upravil: janajau
Zdroj: wikipedie

'Životopis autora Satinský Július'
Dnes je 13.05.2021
Před 86 lety se narodil(a) Saudek Kája
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno