Hruška Petr - Životopis

Petr Hruška (* 1964, Ostrava) je český básník, scénárista, literární historik a vědec. Vystudoval VŠB v Ostravě (obor úprava nerostných surovin, specializace Úprava vod, promovaný ing. roku 1987), Filozofickou fakultu OU v Ostravě (1990–1994 česká literatura a literární věda, dipl. práce Současná nezavedená česká poezie a próza, Mgr. ) a FF MU (doktorské studium, disertační práce Poválečný surrealismus a reakce na setrvačnost avantgardního modelu v oficiální poezii, obhájená v roce 2003, Ph. D. ). Pracuje v Ústavu pro českou literaturu AV ČR v Brně; jeho badatelskou oblastí je česká poezie po roce 1945. Podílel se na zpracování čtyřsvazkových Dějin české literatury 1945–1989, druhého dílu Slovníku českých spisovatelů od roku 1945 a Slovníku českých literárních časopisů, periodických literárních sborníků a almanachů 1945–2000.

Českou literaturu učí střídavě na Masarykově univerzitě v Brně a na Ostravské univerzitě. Je členem redakční rady časopisu Host a redaktorem časopisu Obrácená strana měsíce; v letech 1995–1998 se podílel na vydávání časopisu Landek (s Janem Balabánem a dalšími). Spoluorganizuje literární pořady, festivaly a výstavy v Ostravě (např. - s Ivanem Motýlem - ostravské Literární harendy 1992–1994, částečně improvizované literární, text-apealové a happeningové večery; vystupuje v kabaretech Jiřího Surůvky. Žije v Ostravě. Jeho partnerka Yvetta Ellerová je zpěvačka a skladatelka (ostravská hudební seskupení Norská trojka, Complotto). Jeho dvojčetem je literární kritik a teoretik Pavel Hruška.
Petr Hruška říká: "Poezie není zdobení života. " Podle něj poezie musí "rozrušovat, udivovat, překvapovat, znejisťovat, bořit stávající estetické spokojenosti a vytvářet nové. "
O jeho knihách napsal Ivan Wernisch: "Daří se vám verše bez zbytečností, tedy bez lyrického čvaňhání. "
Vytvořil: Tomcek
Upravil: elfos
Zdroj: česká wikipedie

'Životopis autora Hruška Petr'
Dnes je 07.06.2023
Před 104 lety se narodil(a) Borniche Roger
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno