Mickiewicz Adam - Životopis

Adam Mickiewicz [Mickjevič] (24. prosince 1798 – 26. listopadu 1855) byl polský spisovatel, představitel polského romantismu.
Narodil se ve vesnici Zaosie u Nowogródku (Navahradak v dnešním Bělorusku) na území Litvy, která byla tehdy okrajovou částí Polska, kde později studoval dominikánskou školu. Vystudoval na universitě ve Vilniusu a od r. 1819 vyučoval literaturu, historii a práva. Stal se jedním ze zakladatelů tajného spolku Filomatů a Filaretů. V té době se zamiloval do Maryly Wereszczakové, která se ale vdala za bohatšího hraběte Puttkamera. Tato nešťastná láska se projevila v autorově tvorbě.
V roce 1823 byl zatčen i se svými přáteli a později vypovězen z Litvy.
V letech 1824–1829 pobýval v Rusku – v Petrohradu, Moskvě, na Krymu a v Oděse, kde se stýkal s ruskou kulturní a společenskou elitou té doby, mj. s Puškinem a děkabristy). Poté žil ve Francii a Itálii. Od roku 1838 působil na katedře latinské literatury na Univerzitě v Lausanne, později také jako profesor slovanských literatur na Collège de France v Paříži.
Požádal o ruku Evu Ankwiczovou, ale její otec tento svazek nepovolil. Proto se vrátil do vlasti, kde se oženil s krásnou Celine. Jejich štěstí netrvalo dlouho – Celine duševně onemocněla.
Mickiewicz zemřel v Cařihradu na následky cholery. Jeho tělo bylo pohřbeno v Paříži, po třiceti letech jej převezli do Polska.
V západní emigraci vystupoval jako jeden z hlavních představitelů polského zahraničního odboje.
Balady a romance /1822/ - úspěšná básnická sbírka. Zde je znát autorův přechod od klasicismu k romantismu.

Dziady /1832/ - / „Dziady“ – znamená svátek mrtvých předků / - volně komponovaná skladba, ve které bojuje hrdina s Bohem o vládu nad dušemi a proniká tím k člověku i celému národu.

Konrád Wallenrod /1828/ - básnická povídka o Litevci Alfovi, který v době nájezdů na Litvu, opouští svou ženu Aldonu. Chce se stát naoko členem nepřátelského řádu německých rytířů a používat jméno Konrád Wallenrod. Za statečnost je zvolen za mistra řádu a plánuje velkou pomstu. Díky jeho zradě prohrává řád bitvu s Litvou. Wallenrodovi se tak podařilo zničit mnoho nepřátel jeho národa. Bojí se ale pomsty a raději se zabije. Z jeho manželky Aldony se stala poustevnice, nechala se zazdít ve věži a zemřela žalem. Pan Tadeáš/1834/ - rozsáhlý epos o dvou zemanských rodinách, která znesvářela stará rodinná tradice. Usmíří je až láska dvou jedinců z jejich rodů.
Vytvořil: Tomcek
Upravil: janajau
Zdroj: wikipedie + spisovatelé .cz

'Životopis autora Mickiewicz Adam'
Dnes je 27.01.2021
Den 30. výročí úmrtí Válek Miroslav
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno