Kainar Josef - Životopis

byl český básník, dramatik a překladatel, ale také hudebník, ilustrátor, výtvarník a novinář. Člen umělecké skupiny 42 a literární skupiny Ohnice.
V letech 1938 – 1939 studoval češtinu a francouzštinu na Univerzitě Karlově v Praze, po uzavření vysokých škol vystřídal celou řadu zaměstnání. Měl blízko k divadlu a pracoval jako dramaturg v Divadle satiry. Pracoval jako novinář, v novinách Rovnost vycházely jeho vtipy, obrázky a básně. Po druhé světové válce také spolupracoval s rozhlasem, filmem a divadlem. V rozhlase například dělal tzv. rozhlásky, ve kterých přístupnou formou seznamoval mladší posluchače s děním. Po roce 1947 se věnoval pouze literatuře.
Kainar se také zabýval hudbou, hrál na koncertní úrovni na klavír, kytaru a housle. Stylově vychází Kainar především z jazzu. Zmínky o něm se objevují také v jeho básních.
Písňová a textařská tvorba Josefa Kainara
Josef Kainar začíná psát své první texty již ve 40. letech. Tehdy to bylo na písně předních amerických klasiků, mezi jinými třeba od G. Gershwina, H. Carmichaela a jiných. Za okupace byly ovšem jeho texty zakázány jako „žido-bolševické swinstvo“, avšak pro svou značnou oblíbenost se nadále drželo v povědomí, zejména mezi mladými lidmi. Z tohoto období pochází i autorovo zhudebnění některých vlastních textů (Černá kára, Starý mrtvý vrabec, Blues železničního mostu).
V 50. letech slavil Kainar úspěch se svým textem k Irwingově písni Cheek to cheek (v češtině Duben, první duben). Nahrávku pořídil a zpěvu se zhostil Gustav Brom, který se svým orchestrem také nahrál většinu Kainarem otextovaných amerických evergreenů ze 60. let. Mezi další interprety Kainarovy tvorby patří Vladimír Mišík s kapelami ETC nebo Flamengo, Michal Prokop se svou Framus Five, Eva Olmerová, Jiří Suchý, Karel Plíhal, Waldemar Matuška a další.
Z roku 1972 pochází legendární rockové album Kuře v hodinkách skupiny Flamengo.
Swingové tvorby Josefa Kainara se s odstupem času a po dlouhém rozvažování ujal Karel Plíhal a ve spolupráci se Zuzanou Navarovou vzniklo abum Nebe Počká.
Vytvořil: Tomcek
Upravil: janajau
Zdroj: wikipedie + ghlucin.cz

'Životopis autora Kainar Josef'
Dnes je 08.02.2023
Před 93 lety se narodil(a) Strittmatter Eva
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno