Carter Forrest - Životopis

Forrest Carter, vlastním jménem Asa Earl Carter (4. září 1925 – 7. června 1979) byl americký spisovatel a tvůrce proslovů. Proslovy psal pro guvernéra George Wallace, který byl stoupencem segregace nazývaným pro své názory Jižan. Carter se vydával za sirotka, který byl svěřen do péče svých prarodičů Čerokíjů, a tvrdil, že ze svých zážitků sepsal knihu Škola Malého stromu, která se stala světovým bestsellerem a v USA se umístila v čele žebříčků nejprodávanějších knih, nejprve v kategorii non-fiction a později v kategorii fiction.

Život

Asa Carter se narodil v Annistonu ve státě Alabama v roce 1925 jako nejstarší ze čtyř dětí. Ačkoli tvrdil, že je sirotek, vychovali jej ve skutečnosti rodiče Ralph a Hermione Carterovi, kteří oba žili až do Carterovi dospělosti poblíž Oxfordu v Alabamě.
Carter sloužil během 2. světové války v americkém námořnictvu na University of Colorado studoval žurnalistiku. Po válce si vzal indiánku Thelmu Walker. Měli čtyři děti a usídlili se v Birminghamu v Alabamě. Carter pracoval v několika rádiích až nakonec zakotvil na stanici WILD v Birminghamu, kde pracoval v letech 1953–1955. Carterovy vstupy z radia WILD, byly sponzorovány American State's Rights Association a show byla nakonec zrušena a Carter vyhozen. Obecní radu přestal vést, poté co odmítl omezit svou antisemitskou rétoriku a zabývat se více otázkou segregace černochů. Carter pak založil skuupinu politických odpadlíků pojmenovanou North Alabama Citizen's Council. Ve stených letech si také založil vlastní čerpací stanici.
V březnu 1956 pracoval Carter na národních zprávách jako mluvčí pro segregaci. Byl dokonce citován, že Národní asociace pro podporu barevných infiltrovala mezi americké náctileté s nemorálními rokenrolovými nahrávkami a volal po vyčištění jukeboxů od černošských interpretů.
V polovině padesátých let pak založil paramilitarisickou skupinu odštěpenou od Ku Klux Klanu a začal vydávat měsíčník Jižan, v němž vycházely teorie o nadřazenosti bílé rasy a antikomunistické články. Z této skupiny vzešli útočníci zodpovědní za útok na zpěváka Nata "Kinga" Colea v dbnu 1956 a za další útok na černošského nádeníka jménem Aaron. Carter se těchto akcí sám přímo neúčastnil. Sám pak v roce 1958 odštěpenou skupinu zrušil, poté co byli zastřeleni dva její členové při sporu o finance. Policie sice Cartera obžalovala, obvinění ale byla následně stažena.
V 60. letech pracoval pro guvernéra Wallace, známého vyznavače segragační politiky. Carter je jedním ze dvou mužů, kterým se přičítá Wallacův neblaze proslulý výrok: "Segregace dnes, segregace zítra, segregace navždy! ", který se objevil i ve Wallacově inaugurační řeči v roce 1963. Carter pak spolupracoval i s Wallaceovou manželkou Lurleen, která byla zvolena guvernérkou Alabamy v roce 1966. Wallace nikdy neosvětlil Carterovu roli ve své politické kariéře a do své smrti odmítal, že by Asu Cartera znal.
Po liberálním odklonu Wallace od původní politiky segregace Carter proti Wallacovi dokonce v roce 1970 kandidoval za bílou rasistickou platformu a skončil poslední s pouhými 1, 51 % hlasů. Walace volby vyhrál a při jeho inauguraci se Carter a několik jeho přívrženců objevili s nápisy "Wallace je fanatik" a "Osvoboďte naše bílé děti. " To bylo poslední Carterovo veřejné vystoupení.

Dráha spisovatele a smrt
Poté co Carter prohrál volby, přestěhoval se do Sweetwater v Texasu, kde pozměnil svou dráhu a začal pracovat na své první knize. Dny trávil v místní veřejné knihovně, oddělil se od vlastní minulosti, synům začal říkat vnuci a jméno si změnil na Forrest Carter na počest generála Nathana Bedforda Forresta, který bojoval v americké občanské válce. Se svou ženou se později přestěhoval na St. George's Island (Florida), kde dopsal pokračování ke své první knize a své dvě nové knihy s tématikou původních obyvatel USA. V druhé polovině 70. let se oddělil od ženy, která zůstala na Floridě a odjel zpět do Texasu do městečka Abilene.
Jeho nejzámější knihy jsou The Rebel Outlaw: Josey Wales (Gone to Texas) (1975) a Škola Malého stromu (1976), která se za karterova života prodávala jen skromně, ale po jeho smrti se stala bestsellerem.
V roce 1978 vydal Carter knihu Odvedu vás do Sierry Madre (Watch for Me on the Mountain), fiktivní životopis apačského náčelníka Geronima. V době, kdy pracoval na pokračování Školy malého stromu a scénáři ke knize, zemřel v Abiene na zadušení jídlem a krevní sraženinou po pěstní bitce, údajně se svým synem. Pohřeb se konal v Annistonu v Alabamě bez účasti rodinných příslušníků.
Vytvořil: java
Upravil: ota61, janajau
Zdroj: Wikipedie, otevřená encyklopedie

'Životopis autora Carter Forrest'
Dnes je 22.09.2023
Před 127 lety se narodil(a) Štěpánek Zdeněk (1896)
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno