Ungaretti Giuseppe - Životopis

Giuseppe Ungaretti (8. února 1888 v Alexandrii - 1. června 1970) byl italský básník a spisovatel.
Nrodil se 8. února 1888 v Alexandrii italským rodičům. Jeho otec pracoval jako dělník na stavbě Suezského průplavu a zemřel když byly Giuseppovi dva roky. V Alexandrii se také zapsal na prestižní školu École Suisse Jacot. Jeho láska k poezii se zrodila právě během těchto let.
Do Itálie se dostal až ve svých čtyřiadvaceti letech. Po příjezdu do Itálie byl přijat okruhem přátel z florentského časopisu "La Voce"", do nějž již během pobytu v Alexadrii přispíval a byl jeho předplatitelem. Na doporučení redaktora tohoto časopisu Giuseppa Prezzoliho se pak také zapsal na pařížské univerzitě Sorbona na filozofickou fakultu. Zde poznal takové velikány jako byli Guillaume Apollinaire, Giovanni Papini, Ardengo Soffici, Aldo Palazzeschi, Pablo Picasso, Giorgio De Chirico, Amedeo Modigliani e Georges Braque. Zde také přispíval do časopisu Lacerba.
Po vypuknutí první světové války zastával názor interventistů, kteří požadovali vstup Itálie do války. Jeho postoj se však radikálně změnil poté, co jako dobrovolník vstoupil na frontu, kde zůstal až do konce války.
Po válce se usadil v Itálii a v roce 1919 se oženil s francouzskou Jeanne Dupoixovou, se kterou měl dvě děti - dceru Annu Marii a syna Antonietta. V této době se dokonce přiklonil k fašismu. V této době hodně cestoval a překládal (např. Shakespeare). V roce 1935 přijal místo na katedře italské literatury na univerzitě v Sao Paulo v Brazílii. Zde rodina zůstala až do roku 1942. Během pobytu jim zemřel syn a to v něm zanechalo hlubokou stopu. Rodina se vrátila do Říma.
Zde přijal místo na univerzitě La Sapienza, kde setrval až do roku 1958.
Vytvořil: janajau
Upravil: janajau
Zdroj: wikipedie

'Životopis autora Ungaretti Giuseppe'
Dnes je 21.03.2023
Den 22. výročí úmrtí Hučko Ján
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno