Hartog Jan de - Životopis

V deseti letech utekl na moře a plavil se po něm jako námořník. Moře mu učarovalo tak, že už jej neopustil celý život. V rodném Holandsků působil jako inspektor u přístavní policie a také zde napíše dvě knihy, které z něj udělají uznávanou, ale také pronásledovanou veličinu. Nejprve vydal své Vzpomínky námořního plavčíka a roku 1940 svou Holandskou slávu (Hollads Glorie), díky které musel opustit i s manželkou Evropu. Námořník Hartog se na svém rybářském člunu plavil po mnohých řekách a průplavech USA, aby nakonec i s rodinou zakotvili v Houstonu. Se svou ženou se stal dobrovolným ošetřovatelem v místní nemocnici. Služba v otřesných podmínkách mu dala námět pro román Nemocnice (The Hospital,  1964).
 Za okupace musel z vlasti uprchnout, byl pak za nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti. Po válce žil dlouho v Anglii a v USA. Hlavními hrdiny jeho povídek, románů a dramat jsou námořníci.

Do detektivní literatury zasáhl Jan de Hartog již roku 1934 sbírkou povídek Dům s rukama (Het Huis met de Handen), ale opravdového věhlasu v tomto žánru si vydobil pod pseudonymem F. R. Eckmar (J. D. I. Sevycpat). Hlavními postavami zde jsou inspektor Boyarski se svou ženou Yvonne a jejich nadřízený komisař Poesiat. Každá postava je v knize rázovitou figurkou, ktorou si nelze nezamilovat.
Vytvořil: EvikD
Upravil: janajau
Zdroj: Doslov ke knize Kapitán Harinx + pitaval.cz

'Životopis autora Hartog Jan de'
Dnes je 02.12.2023
Před 137 lety se narodil(a) Durych Jaroslav
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno