Hemingway Ernest - Životopis

Ernest Miller Hemingway [hemingvej] (21. července 1899 – 2. červenec 1961) byl americký spisovatel. Je považován za čelního představitele tzv. ztracené generace.
Nositel Nobelovy ceny za literaturu 1954. Ernest Hemingway vyrůstal v rodině lékaře, který vlastním příkladem a nadšením záhy v synovi vzbudil lásku k přírodě, lovu a sportu. Během studia na střední škole se pokoušel o verše, povídkové črty a sloupky do novin. Po absolvování školy se stal reportérem kansaského listu Star. Rok na to odjel dobrovolně do Itálie jako dobrovolník ambulantních sborů Červeného kříže. Zde byl těžce raněn. Po válce pokračoval jako zahraniční zpravodaj. Stále více se věnoval literatuře. Hemingway se stal členem skupiny amerických intelektuálů soustředěných v Paříži kolem Gertrudy Steinové-tzv. „Ztracená generace“. Jeho zkušenosti, mnohdy trpké a bolestné, ho nutí zahloubávat se nad motivy lidské statečnosti a nezdolnosti. V době nástupu fašismu se stupňuje jeho humanistické cítění, které se v řadě jeho děl promítá. Hemingway byl mistrem krátkých forem v próze a jeho úsporný styl se stal pojmem v moderní světové literatuře. V roce 1954 dostal Nobelovu cenu za své asi nejznámější dílo Stařec a moře.
V roce 1961 pravděpodobně spáchal sebevraždu (zastřelil se), nezanechal po sobě žádný vysvětlující dopis, jeho smrt bývá také vysvětlována jako nehoda při čištění hlavně. Pro sebevraždu hovoří především tyto argumenty:

Byl velmi zkušený lovec a je u něj takováto nehoda nepravděpodobná, ne však nemožná.
Trpěl depresemi.
Jeho přátelé se shodli na pravděpodobnosti sebevraždy.

Nositel Pulitzerovy (1953) a Nobelovy ceny (1954).
Vytvořil: MAUXT
Upravil: Mythala, janajau
Zdroj: wikipedie

'Životopis autora Hemingway Ernest'
Dnes je 17.08.2022
Den 12. výročí úmrtí Kundera Ludvík
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno