Langer Jiří - Životopis

Narodil se v české židovské rodině, mladší bratr Františka Langera. Jako gymnazista byl získán židovskou ortodoxií, přestal navštěvovat školu a začal plnit všechny náboženské předpisy. Krátce pobyl v Haliči, aby se seznámil s učením chasidů, přísně dodržujících staré židovské zvyklosti a rituály. Po 1. sv. válce působil v různých židovských institucích a školách. Ovládal několik evropských jazyků (němčinu, francouzštinu, angličtinu), ale i hebrejštinu, jidiš, arabštinu a aramejštinu, proto užíval také jména Mordechaj Zev Georgo Langer. Na konci roku 1939 odešel přes Slovensko s tamními židy do Palestiny. Útrapy cesty podryly jeho zdraví. Zemřel 12. března 1943 v Tel Avivu a je zde i pochován.
Literární dílo J. Langera je úzce spojeno s židovskou kulturou a náboženstvím, zvláště s chasidy. Hebrejsky napsal sbírku Pijutim we-šire jedidut (Básně a písně přátelství), chasidské příběhy a legendy vycházející v časopisech potom shromáždil v české knize Devět bran. V českém překladu vyšly úryvky z talmudu a výbor z hebrejského básnictví Zpěvy zavržených. V Tel Avivu vydal sbírku básní Meat cori (Kapka balšámu).
Výklad židovského nábožensktví a zvyků obsahuje německy psaná kniha Die Erotik der Kabbala (Erotika kabaly) a rovněž německé studie ve vídeňském časopise Imago - Význam znamení na veřejích a Židovské modlitební řemínky.
Vytvořil: Zdenka
Upravil: ota61
Zdroj: Čeští spisovatelé deseti století

'Životopis autora Langer Jiří'
Dnes je 28.03.2023
Před 72 lety se narodil(a) Kamen Jiří
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno