Ransome Arthur - Životopis

Anglický spisovatel, novinář a cestovatel, Arthur Ransome se narodil 18. ledna 1884 v Leedsu, kde jeho otec přednášel historii. Až do otcovy předčasné smrti trávila rodina, rodiče a čtyři děti, prázdniny na statku u jižního konce jezera Coniston, které o čtyřicet let později Arthur Ransome proslavil.
Arthur Ransome začal psát již jako malý chlapec a po ročním studiu chemie uprosil matku, aby mu dovolila ze školy odejít. Usadil se v Londýně a pracoval v různých nakladatelstvích. Bylo mu tehdy teprve sedmnáct let. Kdykoliv našetřil na dovolenou, odjížděl do Lake Districtu. Tam se seznámil se spisovatelem W. G. Collingwoodem a jeho rodinou, která povzbuzovala jeho literární ambice, což doma postrádal. V roce 1904 mu vyšla první kniha s dost nepravděpodobným názvem - ABC tělesné kultury. Následovalo několik dalších knih a literárních studií. Jedna z nich, studie o Oscaru Wildovi, ho dostala až před soud, který však vyhrál. Ale nechutná zkušenost způsobila, že se pevně rozhodl se do podobné situace už nikdy nedostat. Z prvních literárních pokusů mu přinesla opravdový úspěch až silně autobiografická Bohéma v Londýně (1907). V roce 1909 se oženil a o rok později se narodila jeho jediná dcera Tabitha. Manželství bylo téměř od počátku nešťastné a už o tři roky později Ransome požádal ženu o rozvod. Rozvedeni byli až mnohem později a Ransome svou nelehkou životní situaci vyřešil útěkem do Ruska, kde se poměrně snadno naučil řeč a pro anglické čtenáře sbíral ruské pohádky. Ty vyšly pod názvem Ruské pohádky starého Petra (1916). Kniha měla úspěch, vydává se dodnes a mezi ctiteli Arthura Ransoma dokonce existuje skupina čtenářů, kteří si jí cení víc, než knih o Vlaštovkách a Amazonkách.
Arthur Ransome prožil v Rusku první světovou válku (do armády nebyl kvůli špatnému zraku odveden) i ruskou revoluci. V té době pracoval jako válečný korespondent pro noviny Daily News a jeho levicově zaměřené články na něj upozornily anglické tajné služby. Po té, co byly odtajněny archívy, zvláště ctitelé Arthura Ransoma svedli bitvu za očištění jeho jména. Z dnes známých skutečností jednoznačně vyplývá, že Ransome se sice přátelil s Leninem a Trockým a tvrdě zastával teorii, že Rusům má být dovoleno si své problémy vyřešit bez zásahu intervenčních vojsk, ale zůstal loajálním Britem, dokonce snad spolupracovníkem tajných služeb a to i přesto, že figuruje i na seznamech KGB. Jestli byl jeho postoj moudrý, je sporné, ale určitě nebyl nečestný.
Ransome pokračoval ve své novinářské práci z Pobaltí. S sebou si odvezl i Trockého sekretářku, Jevgenii Šelepinovou, která se měla později stát jeho druhou ženou. Pobyt u moře inspiroval jeho jachtařské ambice a nakonec se své lodi dočkal. O problémech se stavbou a prvních plavbách vypráví kniha První plavba Racundry (1923). Po té, co Ransomova první žena souhlasila s rozvodem se Arthur s Jevgenií, teď již Ransomovi vrátili do Anglie a usadili se v Lake Districtu. Ransome psal týdenní sloupky pro Manchester Guardian a občas pro ně i cestoval. V roce 1928 se ke Conistonu vrátila i dcera Collingwoodových, Dora, se svou rodinou. Bylo to po prvé, kdy se k Ransomovu milovanému jezeru vrátily nějaké, jemu blízké, děti. Ransome odmítl nabídku práce dopisovatele v Německu, opustil finančně zajištěnou budoucnost v novinách a začal psát. Až třetí kniha série mu v roce 1932 přinesla finanční nezávislost. V roce 1937 dostal za Holubí poštu Carnegieho cenu a v roce 1951 mu universita v Leedsu udělila čestný doktorát. Ransome si několikrát pořídil loď schopnou plavby po moři. Nejslavnější z nich je Nancy Blackett, pojmenovaná podle ústřední hrdinky celé série, protože jak autor sám řekl, nebýt literární Nancy, nikdy by si ji koupit nemohl. Ransome snil o plachtění na modré vodě, ale nikdy na ni neodplul. Když ale naposledy plachtil přes kanál, bylo mu už kolem sedmdesáti. Zemřel 3. června 1967 a je pochován v Ruslandu, mezi jezery Coniston a Windermere. Svůj život popsal ve velmi selektivní autobiografii. Mnohem informativnější je kniha Hugha Brogana Životopis AR. Spoustu informací lze nalézt v knihách Christiny Hardymentové a Rogera Wardala. Do češtiny byly přeloženy pouze knihy o Vlaštovkách a Amazonkách, všechna ostatní literatura je dostupná jen v originále.
Vytvořil: Mady
Upravil: ota61
Zdroj: www.kcar.ic.cz

'Životopis autora Ransome Arthur'
Dnes je 22.09.2023
Den 23. výročí úmrtí Sakai Saburo
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno