Wiesel Elie - Životopis

Elie (Eliezer) Wiesel (* 30. září 1928 Sighetu Marmaţiei, Rumunsko) je židovský prozaik, esejista, dramatik, filozof, humanista, politický aktivista a náboženský myslitel.
Narodil se v Sighetu ležícím v dnešním Rumunsku v ortodoxním a chasidském prostředí. Během druhé světové války se město Sighet stalo součástí Maďarska a v roce 1944 místní úřady deportovaly celou židovskou komunitu do koncentračního tábora Auschwitz II – Birkenau, který se nacházel na území Polska. Wiesel prošel také koncentračním táborem Buchenwald a z celé rodiny přežil jen on a dvě jeho sestry. Po válce odjel do Francie, kde studoval na Sorbonně a poté se živil jako novinář. V roce 1958 vydal svoji první knihu – Noc – novelu, která popisuje jeho zážitky a zkušenosti z koncentračních táborů. Celkově napsal přes čtyřicet knih.
V současnosti žije v USA a přednáší humanitní vědy na univerzitě v Bostonu. V roce 1986 mu byla udělena Nobelova cena míru za dlouholetou aktivitu v boji na obranu lidských práv a za uměleckou tvorbu.
V roce 1987 založil, společně se svojí ženou Marion, Nadaci Elieho Wiesela pro humanitu (Elie Wiesel Foundation for Humanity).
V roce 1996, společně s Václavem Havlem a Yoheiem Sasakawou, založil „brainstormingovou“ konferenci Fórum 2000.
Vytvořil: Zdenka
Upravil: janajau
Zdroj: wikipedie

'Životopis autora Wiesel Elie'
Dnes je 28.11.2023
Před 63 lety se narodil(a) Downerová Ann
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno