Howard Robert E. - Životopis

Robert Ervin Howard  byl známý americký spisovatel žánru fantasy, historických dobrodružných příběhů, hororů a westernů. Zároveň s tím je považován za jednoho ze zakladatelů podžánru fantasy – sword and sorcery (meč a magie). Byl psychicky nevyrovnaným člověkem, toužícím žít v jiném světě. Spáchal sebevraždu poté, co se dozvěděl o blížící se smrti své matky. Na poli žánru fantasy měl jediného rivala, a sice J. R. R. Tolkiena, a právě Tolkienova a Howardova literární podobnost inspirovala moderní žánr hrdinské fantasy. Spolu se svými dvěma přáteli a korespondenty C. A. Smithem a H. P. Lovecraftem patřil k nejdůležitějším spisovatelům Cthulhu mýtu.
Jako první z Howardových proslulejších postav hrdinské fantasy se objevila jeho nejtemnější postava krále Bran Mak Morna, vůdce kdysi slavného, nyní však zdegenerovaného národa Piktů. Postavu puritána Solomona Kanea autor sice vymyslel již ve škole, ale poprvé se objevila až v roce 1928. Velkým zlomem v Howardově kariéře byla postava barbarského krále Kulla. Přestože jde o hrdinu z fiktivní historie lidstva, je líčen jako historická postava. K jedné z nepřijatých povídek s králem Kullem se Howard vrátil a přepracoval ji do jedné ze svých vůbec nejlepších povídek - Meče s fénixem, a tehdy vznikla legenda - barbar Conan. Povídka byla otištěna a stala se základem jedné z nejpopulárnějších sérií nejen na stránkách Weird Tales, ale v celém žánru fantasy. Conan je dokonalou směsí předchozích tří hrdinů - barbar, který se již vydělil ze svého kmene, dobrodruh a zkušený cestovatel, jenž s v životě střetl s mnohým nebezpečím, i muž přirozené inteligence a odvahy, navíc se zkušeností vládnout civilizovanějším lidem. V jeho příbězích se setkáme s tradičními motivy fantasy - čaroději, artefakty netušené moci, krásnými ženami, zlovolnými kulty i opuštěnými místy s pozůstatky temných kouzel. Je to možná nejslavnější postava moderní fantasy, základní archetyp žánru, oslavovaný i opovrhovaný, mnohými neuměle napodobovaný a čtenáři oblíbený. Nespoutané dítě hor, zloděj, pirát a dobrodruh, vůdce kmene, velitel vojsk a nakonec král nejmocnější říše tehdejšího světa. Conan je postava, která nenechá chladným žádného ctitele hrdinské fantasy se srdcem na pravém místě.
     Howard byl jednoduše první, jeho drsná, syrová, temná a bezútěšná tvorba je nepřekonatelná díky čistotě a síle autorské imaginace. Během několika let dokázal změnit žánr a vytvořit nový archetyp postavy s obdobným dopadem na vývoj fantasy, jako tomu bylo v jiných žánrech s hrabětem Draculou, Jamesem Bondem či Sherlockem Holmesem.
     Pro tak nespoutaný žánr, jakým fantasy bezesporu je, a zvláště ta hrdinská, je příznačné, že se jeho zakladateli stala tak rozporuplná dvojice jako R. E. Howard a J. R. R. Tolkien. Muž s mladickou touhou prožívat nespoutaná dobrodružství, psychicky labilní introvert se srdcem plným nesplněných přání, a oproti němu usedlý univerzitní profesor, stárnoucí nad koníčkem, kterým mu bylo vytváření vlastního světa, jazyka a mytologie, přičemž vše nejraději sdílel v uzavřeném kruhu vzdělaných přátel. Z malého pohraničního městečka v Texasu vede do profesorova klubu v anglickém Oxfordu hodně dlouhá cesta, ale čtenářům se vyplatí si ji projít a při té pouti objevit vše, co jim tenhle žánr nabízí.
Vytvořil: Jacob
Upravil: janajau
Zdroj: wikipedie

'Životopis autora Howard Robert E.'
Dnes je 02.12.2023
Před 137 lety se narodil(a) Durych Jaroslav
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno