Calderón de la Barca Pedro - Životopis

Calderón de la Barca, Pedro, 1600-1681 (PG)
Celým jménem Pedro Calderón de la Barca Henao y Riaño. Byl největším španělským barokním dramatikem a básníkem.
Narodil se 17

. ledna 1600 v Madridu. V mládí byl válečníkem, ale poslední roky svého života strávil v kněžském hábitu. Jelikož vyznával katolicismus a absolutismus, zpracoval dramaticky celý systém církevních idejí.
Zprvu navazoval na Lope de Vegu, avšak na rozdíl od něj rozvíjel své hry

chladně logicky. Soustředil se na jednu postavu a její vnitřní problémy (rozumové, citové). Calderón byl, stejně jako Dante, básníkem, jenž ukazoval život člověka ve vztahu k celému světu. Dramatickou zápletku vytvářel většinou z tématu jako královská moc, čest nebo katolicismus.
Představuje vrchol španělské barokní literatury také tím, že napsal více než 200 dramat. Pozemské dění jako komedii řízenou Bohem ukázal v díle Velké divadlo světa (El grand teatro del mundo). V ostatních hrách čerpal náměty ze života, z dějin či mytologie a soustředil se na život hrdinů.
Další jeho známá díla

jsou například Dáma skřítek (La dama duende), Kouzelný mág (El mágico prodigioso), Zalamejský rychtář (El alcalde de Zalamea), Dcera vichřice (La hija del aire). K vrcholu Calderónových děl patří hra Život je sen (La vida es un sueño), v níž řeší otázku smyslu a obsahu života, tedy předurčení a svobodné vůle. Odráží se zde krize

renesanční kultury.
Pedro Calderón zemřel 25. května roku 1681 v Madridu.
Vytvořil: Mady
Upravil: majka4, janajau

'Životopis autora Calderón de la Barca Pedro'
Dnes je 02.12.2023
Před 71 lety se narodil(a) Semotanová Eva
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno