Ionesco Eugéne - Životopis

Eugène Ionesco [Jonesko] (26. října 1909 Slatina – 28. března 1994 v Paříži) byl francouzský dramatik a básník rumunského původu, ačkoliv v některé literatuře se vyskytuje i rumunský dramatik, žijící v Paříži. Jeden z hlavních představitelů absurdního dramatu.
Na jeho prvních dílech je patrný vliv dadaismu, kdy bojuje proti logice světa a řeči. Později Ionesco došel k názoru, že svět je plný utrpení a fanatismu, proto se v jeho hrách objevuje tragická a bezradná vize světa. Svět se pro něj stal jakýmsi gigantickým strojem, který ničí člověka a z tohoto stavu je jediným východiskem humor. To ho vedlo k tvorbě tzv. „antiher“ a absurdnímu dramatu. Tato díla je třeba chápat jako memento proti osamění, ale i politické zvůli.

Plešatá zpěvačka - 1948, premiéra 1950. Inspirací mu byla učebnice angličtiny. Její nesmyslný text, absurdní rozhovory a nesouvisející věty, atd. použil v této hře - vznikla tzv. tragédie řeči. Herci zde mluví podle této učebnice, nevede se zde žádná smysluplná konverzace. Tato hra bývá hrána jako komedie, občas i jako fraška, autor však tvrdí, že původní pocit, který ho vedl k napsání této hry bylo spíše tragično než komično.
Budoucnost je ve vejcích čili Všeho je třeba ke stvoření světa - 1951
Lekce - 1951
Židle - 1952 V této hře je jeviště zaplněno prázdnými židlemi, na něž postupně usedají neviditelné osoby. Jediní viditelní, Stařenka a Stařeček, s nimi vedou rozhovor. Hru uzavírá příchod Řečníka, jehož úkolem má být předání Stařečkova poselství o smyslu života.
Amédée aneb Jak se ho zbavit - 1954
Jakub aneb Podrobení - 1954
Nový nájemník - 1955
Improvizace Almy neboli Pastýřův chameleon - 1958
Nenajatý vrah - 1959
Nosorožec - 1960
Král umírá - 1962
Jeux de Massacre - 1970 (v češtině se užívá velmi nepřesného překladu Hra o masakru)
Vytvořil: Mady
Upravil: janajau
Zdroj: wikipedie

'Životopis autora Ionesco Eugéne'
Dnes je 07.06.2023
Den 43. výročí úmrtí Miller Henry
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno