Dyk Viktor - Životopis

Básník, prozaik, dramatik a publicista. Po studiích práv se věnoval literární, novinářské a politické činnosti, zastával protirakouské stanovisko, za světové války byl v odboji, za což byl vězněn, po vytvoření republiky měl konzervativní názory.
Básnicky vyšel ze symbolismu, zdůrazňoval gesto individuální vzpoury, ironický a satirický pohled na skutečnost. Je autorem sbírek (A porta inferi, Síla života, Satiry a sarkasmy, Buřiči, Pohádky z naší vesnice, Válečná tetralogie, Devátá vlna), epických skladeb (Milá sedmi loupežníků, Giuseppe Moro, Zápas Jiřího Macků).
V próze tíhl ke kronikářskému románu (Konec Hackenschmidův, Prosinec, Prsty Habakukovy), psal povídky (Stud, Hučí jez a jiné prózy, Zlý vítr, Můj přítel Čehona) a novely (Krysař). Rozsáhlé bylo i jeho dílo dramatické (Epizoda, Posel, Zmoudření dona Quijota, Ondřej a drak, Revoluční trilogie).
 Ranou poezii publikoval v Moderní revui, Lumíru, Světozoru, od roku 1907 vedl fejetonistickou rubriku v Lidových novinách a významně působil také v Pokrokové revui, Samostatnosti a též v Národních listech. V roce 1911 neúspěšně kandidoval za státoprávně pokrokovou stranu do říšského sněmu. Za první světové války byl za svou publicistiky vězněn. Po vzniku samostatného Československa se stal poslancem za národně demokratickou stranu, v roce 1925 senátorem. Poltická zkušenost a ironický talent proměnily tohoto romantika spalovaného rozporem mezi snem a skutečností v uznávanou, byť místy kontroverzní autoritu, která chápe rozhodnost k činu jako naléhavý mravní apel a v národní věci vidí nejvyšší kategorii lidského usilování. Dyk tragicky zahynul při koupání u ostrůvku Lopud u dalmátského pobřeží Jadranu.
Vytvořil: Mady
Upravil: Mady, janajau
Zdroj: Školní četba na dlani

'Životopis autora Dyk Viktor'
Dnes je 21.05.2022
Den 22. výročí úmrtí Cartland Barbara
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno