Whitman Walt - Životopis

Walt Whitman [witmen] (31. května 1819, West Hills, Long Island, New York – 26. března 1892 Camden, New Jersey) byl americký spisovatel, básník a novinář; jeden ze zakladatelů moderní americké poezie, průkopník civilismu.
Narodil se na Long Islandu v chudé quakerské rodině. Kvůli těžké ekonomické situaci rodiny bylo jeho dětství spíše problematické.
Aby podpořil svou rodinu, v roce 1830 opustil školu a pracoval jako poslíček, od roku 1832 pracoval jako tiskařský učeň, později jako sazeč. V 18 letech (1837) se stal venkovským učitelem a o dva roky později (1839) vydavatelem, redaktorem a tiskařem malých novin Long Islander (zde se narodil). O dva roky později (1841) musel tyto noviny opustit, v této době začal zveřejňovat své básně a povídky.
V této době se také začal zajímat o politiku, stal se příznivcem levého křídla demokratické strany. Roku 1846 se stal redaktorem brooklynského časopisu Daily Eagle, kde napsal více než 200 úvodních kritik, pro své radikální názory je propuštěn.
Od roku 1848 do roku 1850 vedl noviny, které odpovídaly jeho radikalismu – Freeman, zde bojoval proti otroctví. Za války Severu proti Jihu pracoval jako dobrovolný ošetřovatel, po válce získal místo úředníka, ale pro svůj radikalismus byl propuštěn.
Roku 1873 prodělal mrtvici a od té doby byl upoután na lůžko. Předpokládá se, že byl homosexuál či bisexuál. [1]
Jeho dílo je radikálně levicové, ale na vývoj celosvětové literatury mělo značný vliv.

Stébla trávy – jeho jediná básnická sbírka (396 básní), tuto sbírku doplňoval a přepracovával celý život. Autor zde ukazuje svoji víru v rovnost všech lidí a ras, dále věří v demokracii a humanismus. Používá metaforu a volný verš, který v tuto dobu znamená převrat a uvolnění celosvětovém měřítku (v Česku ovlivnila např. S. K. Neumanna).

Sbírka byla zpočátku přijata s nepochopením. V prvním vydání (1855) byla výrazně kratší, do dalších vydání byly přidávány nové básně.
Zpěv o mně – úvodní báseň, oslava demokracieNejvýznamnější součástí byla sbírka, která měla původně vyjít samostatně:Rány na buben, popisuje zážitky z občanské války. V dodatku jsou básně na smrt prezidenta A. Lincolna (včetně Whitmanovy patrně nejslavnější básně, elegie O Captain! My Captain! ).

Vyhlídky demokracie
Příkladné dny – výbor drobných próz.
Vytvořil: Zdenka
Upravil: ota61
Zdroj: wikipedie

'Životopis autora Whitman Walt'
Dnes je 07.06.2023
Před 141 lety se narodil(a) Těsnohlídek Rudolf
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno