Corneille Pierre - Životopis

Francouzský dramatik a lyrik, který se narodil 6. června 1606 v Rouenu v normandské úřednické rodině jako nejstarší ze 7 dětí (jeho mladší bratr Thomas byl také úspěšným dramatikem). Nejprve studoval u jezuitů a poté na právnické fakultě. V roce 1624 byl přijat do stavu obhájců při rouenském soudním dvoru. Obhajoby však nikdy nepronášel pro vadu řeči. O čtyři roky později si opatřil dva úřady královského advokáta - jednak se zabýval záležitostmi královského panství, jednak záležitostmi přístavního obchodu.

Až v roce 1650 se úřadů vzdal a stal se prokurátorem Normandských stavů.
Již jako advokát vydal svou prvou básnickou sbírku - Smíšené básně, předtím dokonce svou prvou komedii Melita. V letech 1629-36 vydal několik komedií: Vdova, Galerie paláce, Společnice, Královské panství, Komická iluze, tragikomedii Klitandr a tragedii Medea s mythologickým námětem. Corneille měl vůbec antiku velmi v oblibě.
Od roku 1633 spolu s dalšími autory (dnes neznámými) spolupracoval na Komedii z Tulerií a rok na to uvedl tragikomedii Cid. Kolem díla

od počátku byly vedeny spory o autorství. Spor nakonec vyřešila Francouzská akademie na zákrok Richelieho. Problémy kolem autorství se však Corneilla natolik dotkly, že se do roku 1640 autorsky odmlčel.
Až v roce 1640 napsal tragedie Horatius, Cinna, další rok tragedii Polyektos, v roce 1643 tragedii Smrt Pompejova, komedii Lhář, rok na to tragedii Rodoguna a komedii Pokračování Lháře.
V roce 1640 se také oženil s Marií de Lampériére, se kterou měl šest dětí. V roce 1647 byl zvolen do Francouzské akademie.
Do roku 1652 napsal další tragedie: Theodora, Heroklius, Nikomedes, Pertharit, Andromeda a komedii Don Sančo z Aragonu. Naprostý neúspěch Pertharita vedl k tomu, že se opět autorsky odmlčel a připravoval souhrné vydání svých 22 her

včetně komentářů.
V roce 1659 se přestěhoval do Paříže a znovu psal nové hry: tragedie Zlaté rouno, Sertorius, Sofonisba, Othon, Agesilaos, Attila, z nichž jen Agesilaos byla neúspěšná.
V roce 1667 již dramata nepsal, ale překládal novolatinské náboženské verše. K dramatům se vrátil v dalších letech a napsal Psyche - tragedii s baletem v roce 1671, Pulcherii a Surenu - obě u obecenstva propadly.
Zemřel 1. října 1684.
Vytvořil: Mady
Upravil: majka4

'Životopis autora Corneille Pierre'
Dnes je 25.09.2023
Před 81 lety se narodil(a) Pfaue Justus
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno