Dutka Edgar - Životopis

Edgar Dutka je scenárista, dramaturg a režisér.

nar. 1941 pochází z Břeclavi. Jeho předkové pocházeli ze všech koutů Rakouska-Uherska - z jedné strany pomezí Podkarpatské Rusi a Haliče, z druhé Šumava a Vysočina, babička žila ve Vídni.
Když bylo Dutkovi sedm let, byla jeho ovdovělá matka zatčena za zradu a on a jeho dvanáctiletá sestra byli převezeni do dětského domova. Matka byla odsouzena za převaděčství na šest let. Ze ženské věznice se jí podařilo uprchnout a přes řeku Dyji emigrovala do Rakouska a odtud do Austrálii.

Edgar Dutka strávil v dětském domově dva roky, pak ho a jeho sestru vychovávali pěstouni, rodina matčiny sestřenice. Svoji matku spatřil až v roce 1968, kdy ji navštívil v Austrálii. Matka mu umožnila procestovat a poznat celou zemi. Austrálie mu učarovala, ale k matčině překvapení se po roce pobytu rozhodl vrátit domů.

Edgar Dutka studoval katedru scenáristiky a dramaturgie na FAMU. Chtěl se stát scenáristou a spisovatelem, ale to mu nebylo díky normalizaci povoleno. V roce 1974 pracoval ve Studiu Jiřího Trnky a studiu Bratři v triku.

Dnes Edgar Dutka přednáší na katedře scenáristiky a dramaturgie na FAMU.
Edgar Dutka není klasický prozaik, pro něhož je psaní zábavou či prostorem ke slovesnému dovádění. Literární sdělení je pro něj spíše vypsáním z neduhů, které člověku přináší pozemské bytí, a ze zdolávání nástrah, jež před něj kladou velké i malé dějiny.

Vytvořil: Mady
Upravil: janajau
Zdroj: spisovatelé.cz

'Životopis autora Dutka Edgar'
Dnes je 30.01.2023
Den 16. výročí úmrtí Sheldon Sidney
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno