Kafka Franz - Životopis

3. července 1883, Praha – 3. června 1924
Židovské kořeny a také přecitlivělost zdědil Kafka po matce. Chodil do německých škol a svá díla psal německy, ale mluvil plynně česky a k české kultuře měl dobrý vztah. S autoritativním otcem, pragmaticky založeným obchodníkem, si vůbec nerozuměl. Záhy začal podléhat pocitu cizoty, což vyústilo v dobrovolný život v samotě.
   To neznamená, že by se zcela odtrhl od života: po studiu práv řadu let svědomitě pracoval v Dělnické úrazové pojišťovně, nevyhýbal se fyzickým aktivitám, navazoval vztahy se ženami. Velkou láskou Kafkova života byla Milena Jesenská, emancipovaná a bohémská poblicistka a spisovatelka; seznámili se však až r. 1920, když už Kafka trpěl tuberkulózou (na niž pak zemřel), a tak zřejmě nejvážnější spisovatelův pokus o prolomení samoty záhy ztroskotal.
   Vcelku však Kafka podřídil svůj život psaní; zaměstnání vnímal jako existenční nutnost, postupem let až jako tragicky jednotvárnou a ubíjející; touha po rodinném životě hasla s vědomím, že by znamenal ztrátu inspirace.
   Kafka se vůbec bál změny (přes napjaté rodinné vztahy žil dlouho v rodičovském domě). Nepočítaje léčebné pobyty cestoval většinou jen zásluhou přítele (rovněž spisovatele) Maxe Broda a až poslední měsíce života strávil převážně v Berlíně (u své poslední přítelkyně); zemřel v Rakousku.
   Kafkův literární odkaz sestává z povídek a románů, vydávají se i jeho deníky a korespondence. Během svého života autor publikoval jen několik povídek; valná část toho, co napsal, měla být po jeho smrti zničena. Max Brod, přesvědčený o Kafkově talentu, toto přání nerespektoval a jednotlivé práce - často torzovité - postupně vydával.
Vytvořil: Tomcek
Upravil: janajau, Kaylee, jesen.cz
Zdroj: Přehled dějin literatury pro střední školy 3

'Životopis autora Kafka Franz'
Dnes je 22.09.2023
Před 54 lety se narodil(a) Správcová Božena
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno