Bürger Gottfried August - Životopis

Byl německý básník.
Byl básník německého původu a patřil do hnutí Sturm und Drang. Jako první začal psát umělou baladu. Balada jako literární žánr již existovala, ale Bürger ji začal psát jako umělé dílo, definoval, jak by měla vypadat. Pro své náměty v baladách čerpal z lidové slovesnosti. V jeho baladách jsou hrdinové k tragickému konci již předurčeni. Vypráví stručně a hutně, často zbytečná slova.
Jeho nejznámější balada je Lenora. Hlavní hrdinkou je mladá dívka Lenora, jejíž milý Vilém odešel na vojnu. Myslí si, že už nežije. Ze svého utrpení začne proklínat celý svět i boha. Její matka se ji snaží před bohem i před světem obhájit. V noci za ní její milý přijede již jako umrlec a Lenora to nepozná. Vilém Lenoru odveze na hřbitov, kde se změní v kostlivce. Dále je balada nedokončená, není zde jasné, jak Lenora dopadla. Člověk má být pokorný a nemá si na nic stěžovat.
Je také autorem příběhů o Baronu Prášilovi. V českém prostředí vyšla kniha O strachu i udatenství, o přízni i protivenství, o lovu i cestování, o boji i hodování, řada příhod, jimiž strašil nebojácné Baron Prášil.
Vyšla také druhá kniha s názvem Podivuhodné cesty po vodě i souši, polní tažení a veselá dobrodružství barona Prášila, jak je vypravuje při víně v kruhu přátel.

Baron Prášil je historicky doložená osobnost, která se jménem Karl Friedrich Hieronymus baron z Münchhausenu, narodil se 1720. V devatenácti letech vstoupil do bojů proti Turkům a po čase se vrací domů na své venkovské sídlo. Své sousedy a známé baví svými zábavnými historkami.
Vytvořil: majka4
Upravil: majka4

'Životopis autora Bürger Gottfried August'
Dnes je 22.09.2023
Před 84 lety se narodil(a) Navrátil Jiří
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno