Branislav František - Životopis

Tento básník se narodil 16. června 1900 v Berouně pod jménem František Blecha. Jeho otec se živil jako hostinský. František Blecha své příjmení úředně nahradil příjmením Branislav a vystudoval nejprve gymnázium (Praha, Beroun) a poté Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor čeština a němčina. Po 17 let byl pak úředníkem Všeobecného penzijního ústavu v Praze. Po válce pracoval postupně jako literární referent československého rozhlasu, šéfredaktor Literárních novin a časopisu Nový život. Mimo jiné byl také lektorem severských literatur na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V roce 1959 se stal spisovatelem z povolání.
K jeho tvorbě velmi významně přispěly také jeho cesty do skandinávských zemí, Řecka a oblasti kolem Černého moře

.
Branislav zemřel 25. září 1968 v Komořanech u Prahy.
Básnická tvorba Františka Branislava
Jeho první sbírka vyšla roku 1924 pod názvem Bílý kruh a byla psána v duchu Wolkerovy proletářské poezie. Od další sbírky se však jeho poetika přiklonila spíše k intimní lyrice. Základními tématy jeho básní se stala láska, vztah k přírodě a k domovu. Ve sbírce Na rozcestí (1927) hlásal i své okouzlení severskou přírodou. Zároveň reagoval na události z konce třicátých let, a to sbírkami Věčná země (1939) a Dým k hvězdám (1940). V době poválečné byl Branislav velice plodným autorem. Během pouhých dvanácti let publikoval kromě tří výborů také čtrnáct knih veršů, v nichž se ale nedokázal ubránit rétoričnosti či povrchnosti. Sbírkou Večer u studny (1955) se obrací znovu k intimní a přírodní lyrice, k prostým životním jistotám domova, lásky i lidských vztahů. Pro jeho poezii je charakteristická melodičnost a teskný, melancholický tón. Melodickou linii

udržoval i v době, kdy hudba byla v poezii popírána. K hudbě se hlásí názvy Branislavových dvou sbírek: Řecká sonatina (1962) nebo Divertimento a kantiléna (1964).
Od padesátých let začal psát dětskou

poezii a vyšla řada jeho básnických sbírek pro děti - Píseň dětství (1952), Přijďte k nám, muzikanti (1960), Ryby, rybky, rybičky (1963), Malá říkadla (1963) a jiné.
Vytvořil: majka4
Upravil: pan.Kchiu

'Životopis autora Branislav František'
Dnes je 02.12.2023
Před 100 lety se narodil(a) Jakovlev Aleksandr Nikolajevič
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno