Müller Herta - Životopis

 Literárně Müllerová debutovala v roce 1982 povídkovou sbírkou Niederungen (Údolí), která v Rumunsku vyšla v cenzurou značně okleštěné podobě. Před svojí emigrací do Německa v roce 1987, kdy se vdala za německého spisovatele Richarda Wagnera, jí ve vlasti vyšla ještě kniha Drückender Tango (Tísnivé tango).
Do dnešního dne Herta Müllerová stihla publikovat přes dvě desítky titulů. Její knihy byly přeloženy do 24 světových jazyků.
Pokud byste její dílo hledali v tuzemských knihkupectvích, v českém překladu byste ho bohužel zatím nenašli.
 Z jejích posledních románů jmenujme například Pas (1992) a Země zelených švestek (1993).
Německá autorka získala během své kariéry řadu literárních ocenění zejména v německy mluvících zemích. Jejím dosavadním největším úspěchem bylo získání Kleistovy ceny v roce 1997. V současnosti se v Německu v literárních kruzích hodně hovoří o jejím posledním literárním počinu s názvem Atemschaukel, jenž mapuje každodenní život v sovětských gulazích.
Přestože se autorka ve svých dílech často zaobírá politickými tématy, především životem v totalitní společnosti, kritici vyzdvihují zejména její jedinečný jazykový cit. To dokládá i vyjádření Švédské akademie, které označilo Hertu Müllerovou za spisovatelku, která se ve svém díle soustřeďuje na poetičnost a na otevřenost prózy a líčí pocity odcizení.
Hertě Müllerové bude Nobelova cena společně s pamětní medailí a diplomem oficiálně předána až v rámci ceremoniálu, který proběhne v den výročí smrti vynálezce dynamitu Alfreda Nobela 10. prosince. Německá spisovatelka mimo to dostane 10 milionů švédských korun, tedy zhruba 25 milionů korun českých.
Müllerová je teprve dvanáctou ženou, které se podařilo získat Nobelovo ocenění za literaturu, za posledních šest let je to však už třetí zástupkyně něžného pohlaví, které se to poštěstilo.
Nobelova cena za literaturu 2009
Vytvořil: janajau
Upravil: janajau
Zdroj: e-kultura.cz

'Životopis autora Müller Herta'
Dnes je 25.09.2022
Před 240 lety se narodil(a) Maturin Charles Robert
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno