Hanzelka Jiří - Životopis

Ing. Jiří Hanzelka byl český cestovatel a spisovatel.
Narodil se na kopci Kotouč u Štramberka v domě, který patřil ke správě vápencových lomů. Ve věku tří let se s rodiči přestěhoval do Kopřivnice, kde jeho otec pracoval v automobilce Tatra jako dělník ve vývojovém oddělení; příležitostně také závodil jako spolujezdec Josefa Vermiřovského. V letech 1925 až 1930 bydleli v Bratislavě, poté se přestěhovali do Prahy.

Vystudoval obchodní akademii a po maturitě (1938) začal studovat Vysokou obchodní školu. Protože ale na začátku druhé světové války došlo k uzavření českých vysokých škol, mohl ji ukončit až v r. 1946. Mezitím byl nasazen na zemědělské práce do Zhoře u Tábora, kde při úrazu na statku přišel o prst. Během studií se seznámil s Miroslavem Zikmundem. Brzy navázali celoživotní přátelství.

V roce 1947 se jim splnil studentský sen: cestování. V letech 1947 až 1950 podnikl spolu s M. Zikmundem cestu do Afriky a Jižní Ameriky. Celou tuto výpravu absolvovali společně ve voze značky Tatra T 87.   Z jejich cesty odvysílal rozhlas rekordních 700 reportáží. Během své cesty pořídili množství fotografií, zápisků a natočili spousta metrů dokumentárního filmu. Zápisky a fotografie pak použili mj. ve svých cestopisných knihách. O tyto knihy byl takový zájem, že jen do roku 1954 byla zcela rozebrána 3 vydání o celkovém nákladu neuvěřitelných 150 000 ks! Také jejich filmové reportáže byly velice úspěšné. Např. jen za první měsíc (a to na začátku letní sezóny! ) přišlo na jejich “Afriku” 790 000 diváků. Jako komerční inženýři, také předpřipravili obrovské množství obchodních smluv.
Po návratu do Československa se roku 1954 oženil a později se mu narodily dvě děti, syn Jiří a dcera Hana. Roku 1958 věnoval svůj dům v Gottwaldově ( Zlíně ) tomuto městu s podmínkou, že v něm budou zřízeny dětské jesle.

Druhou cestu, již s doprovodem, podnikli ve dvou vozech Tatra 805 v letech 1959 až 1964. Při této výpravě projeli Asii, Austrálii a Oceánii. Také na této cestě shromáždili velké množství dokumentárního materiálu.
Na této cestě vznikla i známá Zvláštní zpráva č. 4. Tato tajná zpráva kriticky popisovala hospodářský a sociální stav na tehdejším sovětském území na východ od Uralu. Zřejmě i toto poznání mnohých skutečností přivedlo oba cestovatele v polovině 60. let minulého století do řad tzv. reformních komunistů.
Krátce po návratu zemřela žena Jiřího Hanzelky na rakovinu.

Jako člen KSČ i v roce 1968 stál na straně tzv. reformních komunistů, účastnil se aktivně protestních akcí na podporu Pražského jara a stal se jednou ze známých symbolických postav tohoto protestu. Proto mu bylo v roce 1969 znemožněno dále publikovat a účastnit se veřejného života. Po dlouhou dobu nesměl J. Hanzelka ani dostat oficiální zaměstnání, tím spíše, že v roce 1977 podepsal Chartu 77. První zaměstnání dostal až roku 1983, kdy začal jako sadař v podniku "Sady, lesy, zahradnictví" prořezávat stromy v pražské Seminářské zahradě. O čtyři roky později se přestěhoval do Sedla u Jindřichova Hradce.

Teprve po roce 1989 se o Zikmundovi a Hanzelkovi veřejnost zase mohla dovědět. Hanzelka se dokonce na čas stal poradcem vlády. Strasti cestování a následky nemocí se však zřejmě projevily i na jeho zdraví, které se postupem let zhoršovalo. Po 65 letech přátelství s ing. Miroslavem Zikmundem, ve věku 82 let se Jiří Hanzelka vydal na samostatnou cestu, nejdelší ve svém životě. Bylo to v sobotu, 15. února 2003.
Vytvořil: skaut68
Zdroj: www.cs.wikipedia.org

'Životopis autora Hanzelka Jiří'
Dnes je 21.09.2021
Před 54 lety se narodil(a) Novák Večerníček Jaroslav
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno