Peteraj Kamil - Životopis

 je slovenský spisovatel, překladatel, básník a textař.
V roce 1964 absolvoval studium houslové hry na konzervatoři v Bratislavě a v roce 1970 studoval divadelní dramaturgii na VŠMU. V letech 1970 – 1980 byl dramaturgem operního souboru Nové scény v Bratislavě, od roku 1980 je svobodným umělcem. V současnosti podniká v oblasti reklamy.
Svoji první báseň uveřejnil v roce 1964 v časopisu Slovenské pohľady. Vzápění poté v roce 1965 debutoval básnickou sbírkou Sad zimných vtákov a jeho kniha vyvolala veliký rozruch a značně protichůdné reakce. Ve své básnické tvorbě následuje úsilí básníků z tzv. trnavské skupiny. Charakteristickým znakem jeho prvních sbírek je nepravidelný volný verš a volná strofická výstavba. Později jeho básně obsahují nové tematické odstíny, jako je láska nebo dětství. Sbírka Lipohrádok je jedinečná ve slovenské poválečné poezii díky tomu, že přibližuje svět přírody plný bylin, květin, brouků atd. V pozdější tvorbě si více než přírody všímá především současného člověka uvězněného v soukolí moderní civilizace. Zaměřuje se zejména na problematiku mezilidských vztahů a na pocity odcizenosti současného člověka v moderním světě. Jeho poezie spojuje osobní a nadosobní, časové a nadčasové prvky a roviny. Kamil Peteraj stal se také stal jedním z nejpopulárnějších a nejúspěšnějších textařů v oblasti slovenské populární hudby. Spolu s Borisem Filanem je považován za zakladatele moderní slovenské textové tvorby. Jeho texty se vyznačují kultivovanou lyrikou a vysokou hravostí. Jako textař spolupracoval s mnoha populárními zpěváky a hudeními skladateli (Pavol Hammel, Marián Varga, Miroslav Žbirka, Marika Gombitová, Robo Grigorov a jiní další). Je také autorem textů písní pro film Smolaři. V tvorbě pro film a muzikál často spolupracuje se spisovatelem Jánem Štrasserem, se kterým napsal např. texty pro muzikál Cyrano z předměstí. Přeložil také texty muzikálů Loď komediantů, Husaři a Svatby z klobouku. Spolupracoval také s rozhlasem a televizí.
Kromě poezie a textování populárních písní se věnoval i psaní knih pro děti. Za své básnické sbírky získal vícero slovenských literárních ocenění – tři Zlaté a dvě Platinové knihy. Jeho básně byly přeloženy do vícero jazyků (němčina, angličtina, ruština, bulharština a jiné).
Vytvořil: janajau
Upravil: janajau
Zdroj: wikipedie

'Životopis autora Peteraj Kamil'
Dnes je 18.10.2021
Den 16. výročí úmrtí Jakovlev Aleksandr Nikolajevič
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno