Shelley Mary Wollstonecraft - Životopis

Mary Wollstonecraft Shelleyová (rozená Godwinová) byla anglická spisovatelka v období romantismu/gotiky, známá je především svým dílem Frankenstein. Byla druhou manželkou Percy Bysshe Shelleyho.

Mary Shelley se narodila v Somers Town v Londýně v roce 1797. Byla druhá dcera slavné feministické učitelky a spisovatelky Mary Wollstonecraftové. Její otec, William Godwin, byl také slavný, byl anarchistický filosof, romanopisec, novinář a ateista. Matka Mary zemřela v horečkách 10 dní po jejím narození.

  Mary W(ollstonecraft) Shelleyová (rozená Godwinová, 30. 8. 1797 - 1. 2. 1851) - Anglická spisovatelka období romantismu, známá především svým dílem Frankenstein (Frankenstein: or, The Modern Prometheus, 1818). Kromě tohoto slavného hororového příběhu je mj. autorka například postapokaliptické sci-fi Poslední člověk (The Last Man, 1826) a historické fantasy povídky Smrtelný nesmrtelný (The Mortal Immortal, 1833).
    Narodila se v Londýně jako druhá dcera slavné feministické učitelky a spisovatelky Mary Wollstonecraftové. Její otec byl známý anarchistický filozof, romanopisec, novinář a ateista William Godwin. Brzy po jejím narození jí však zemřela matka a staral se o ni jen otec. Ten jí také poskytl u ženy v té době velice neobvyklé vzdělání.
    Roku 1814 se seznámila se svým budoucím manželem, známým romantikem Percym Bysshem Shelleym. Jejich lásku vyplňovaly především diskuze nad knihami, často filozoficky zaměřené - a právě schopnosti debatovat si Percy B. Shelley na své manželce cenil nejvíce (vzali se roku 1816). Roku 1822 se Percy utopil, když ho zastihla na lodi bouře - ve věku pouhých třiceti let. Mary se po manželově smrti věnoval propagaci jeho díla, díky ní se dočkalo mnoha vydání a je publikováno dodnes. Zemřele roku 1851 ve věku 53 let na mozkový nádor. Teprve po smrti došla uznání jako spisovatelka.
'Životopis autora Shelley Mary Wollstonecraft'
Dnes je 07.05.2021
Před 81 lety se narodil(a) Carterová Angela
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno