Obsah: Továrna na Absolutno

Autorovi jako nástroj pro zkoumání společnosti slouží tentokrát poznatky moderní vědy o souvislosti hmoty a energie. Inženýr Marek vynalezne stroj zvaný karburátor, schopný přeměňovat veškerou hmotu v energii, čímž vzniká takřka neomezený zdroj levné energie. Karburátor má však vedlejší účinky – zároveň se spalováním hmoty se uvolňuje „absolutno“, jako vedlejší produkt tedy stroj vyrábí boha. Uvolněné absolutno pak činí ve světě zázraky a stroje zaplavují lidstvo produkty, avšak nadprodukce je stejně škodlivá jako nouze. Svět je uvržen do společenského chaosu, jak se lidé snaží zmocnit se absolutna. Teprve zničující válka vrátí svět do starých kolejí a autor ústy jednoho z hrdinů dává ponaučení, že než v absolutno je lepší věřit v člověka. Dobová kritika byla k tomuto dílu nemilosrdná a sám autor musel otisknout veřejnou obhajobu (Nemohu mlčet – viz Literatura).

Upravil: elfos, janajau
Zdroj: www.legie.info