Obsah: Stvořitelé budoucnosti

Tato kniha je svého druhu unikát. Poodhaluje totiž učednická léta nejslavnějších a nejuznávanějších autorů vědeckofantastické literatury a předkládá čtenáři jejich rané práce, které u nás dosud nebyly zveřejněny.
Představte si, že máte možnost vrátit se časem do dob, kdy nejslavnější autoři science fiction byli začínajícími povídkáři, nezkušenými mladíky, kteří se snaží udat svá první díla laciným časopisům. A představte si, že neviděni proniknete až do jejich pokojů, pěkně potichu, aby nezavrzali, otevřete zásuvky psacích stolů a vytáhnete z nich povídky, které u nás ještě nespatřily světlo světa (nebo spíš tmu tiskařské černi). Proplížíte se k pracovnímu stolu naprosto neznámého mladíka (nějaký Isaac Asimov, vy ho snad znáte? ) a s požitkem si přečtete jednu z jeho prvních prací.
A tak bychom mohli pokračovat. Co se asi skrývá na dně skříní takového Raye Bradburyho, Arthura C. Clarka nebo Roberta A. Heinleina?
První z nich vám v povídce Krysař přiblíží pochmurnou atmosféru kolonizovaného Marsu, kde zoufalá duše vzbudí síly pradávné temnoty. Druhý před námi rozvede neuvěřitelnou vizi o míjení, neporozumění a nemožnosti překročit omezené lidské obzory, zatímco s třetím se s trochou humorné nadsázky (nicméně docela vážně) můžeme otázat, zda Kolumbus náhodou nebyl pitomec.
Zcela v duchu kvalitních crazy komedií se pak nese Leinsterova povídka o příliš dokonalém stroji, nepříliš dokonalých lidech a spoustě klokanů. Isaac Asimov se ve své líbezné naivní povídce, zcela poplatné pubertálním létům autora, naproti tomu smrtelně vážně zamýšlí nad pozemskou okupací Venuše.
Pro ty, kdo mají raději mrazivější a propracovanější záležitosti, je tady Začátek bitvy od Roberta Sheckleyho a bizarní, lehce depresivní povídka o řidiči buldozeru uvázlém v časové smyčce, Odreagování, v níž Theodore Sturgeon jasně naznačil své budoucí kvality. A komu by tohle všechno snad ještě bylo málo, pro toho je na závěr celé sbírky připraveno dlouhé, napínavé a překvapivé vyprávění Briana W. Aldisse Rovník, v němž si můžete dosyta vychutnat přestřelky, honičky i podlé intriky mimozemských padouchů.
Takže se pořádně připoutejte do svých velitelských křesel, nařiďte robotovi, aby vám donesl šálek oblíbené kávy, a - tři, dva, jedna, nula... Start!


Sestavil Peter Haining
Povídky:
- Murray Leinster: Demonstrátor čtvrtého rozměru (The Four Dimensional Demonstrator)
- Isaac Asimov: Zbraň příliš strašlivá (The Weapon Too Dreddfull to Use)
- Theodore Sturgeon: Odreagování (Abreaction)
- Ray Bradbury: Krysař (The Piper)
- Robert A. Heinlein: Kolumbus byl pitomec (Columbus Was a Dope)
- Arthur C. Clarke: Vyvržený (Castaway)
- Robert Sheckley: Začátek bitvy (The Hour of Battle)
- Brian W. Aldiss: Rovník (Equator)


Vytvořil: Tomcek
Upravil: janajau
Zdroj: Anotace z knihy Stvořitelé budoucnosti
Dnes je 03.12.2022
Před 73 lety se narodil(a) Hudečková Eva
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno