Obsah: Nebreč, Lucie

Kniha  vypraví o senzitivní patnáctileté Lucii, která se nechá natolik ztrémovat, že propadne při zkoušce na gymnázium, i když v deváté třídě patřila mezi nejlepší žákyně. Stane se pak hospodyňkou v domácnosti svých rodičů a chůvou malého synovce. Své postavení bez perspektivy nese velmi těžce, ztrácí kontakt s přítelkyněmi, i chlapce Petra, svůj tajný ideál. Ale v závěru knihy je i řešení v jejím mladém životě. Lucie nachází odvahu znovu se pokusit o studia, bez zahořklosti obnovuje kontakt s přítelkyněmi a sbližuje se i se svým obdivovatelem Zdeňkem. Zbavuje se pocitu vyřazené a poznamenané. Roční zkušenosti, kdy se od ní vyžadovala odpovědnost jako od dospělé, uspíší patrně její zmoudření.
Vytvořil: Zdenka
Upravil: chanahd