Obsah: Písničky nevinnosti a zkušenosti

William Blake se v Písničkách nevinnosti a zkušenosti vrací na knihkupecké pulty v tomto překladu vlastně už potřetí. Má k tomu jistě připravené podmínky: u nás byl tento zcela osobitý básník a výtvarník oblíbencem Julia Zeyera, Josefa Váchala a Františka Halase, v Americe se stal jedním z kmotrů Beat Generation, jeho Tygra zpívali The Plastic People of the Universe a další mu jistě podlehli i v 80. a 90. letech.
Pod zrádnou slupkou na první pohled naivních dětských říkanek - takový skutečně byl jejich pravzor z 18. století - tyto verše v neobyčejně osobní a naléhavé podobě evokují psychické a etické problémy, které na nás podobně doléhají i dnes.   Základ této antologie tvoří dvě Blakeovy sbírky (Písničky nevinnosti, Písničky zkušenosti). V první z nich se Blake zamýšlí nad dětstvím jako symbolem nevinnosti a i proto zde vyjadřuje hlubokou lásku k přírodě a prostému životu. Druhopu sbírku lze pak považovat za protipól té předcházející - autor zde dochází k názoru, že nevinnost vede často ke zcestí a vyjadřuje v ní své zklamání nad lidským sobectvím a pokrytectvím.
The songs of experience , The songs of innocence
Vytvořil: janajau