Obsah: Záhada čínského hřebíku

Přestože se Robert van Gulik (1910-1967) narodil v Holandsku, čas dětství i dospívání strávil s rodiči v Asii a právě tato zkušenost jej přivedla k hlubokému zájmu o orientální kulturu, historii a život vůbec. Jako jazykově nesmírně talentovaný student se na univerzitách v Amsterodamu a Leydenu věnoval nejprve jazyku černonožských indiánů a sanskrtu, později především čínštině a japonštině. V roce 1935 vstoupil do diplomatických služeb, vystřídal řadu působišť, než se v polovině 60. let stal velvyslancem v Tokiu. Publikoval množství odborných prací (např. o sexuálním životě ve staré Číně), proslul též jako sběratel vzácných tisků, svitkových obrazů a starožitností. Veden snahou zpřístupnit modernímu čtenáři tradiční čínská vyprávění o zločinech začal psát detektivky s postavou soudce Ti - inspirací mu byl Ti Žen-ťie, skutečná historická osobnost žijící v 7. století, původně nižší úředník a okresní soudce, který se vypracoval až na předsedu Nejvyššího soudu. Ve svých knihách van Gulik dokázal, že napínavé čtení může přinést i nebývalé poučení, a nejinak je tomu i v Záhadě čínského hřebíku (1961). Soudce Ti tu stojí před nálezem ženského těla bez hlavy, ale jak se ukáže, vražd je mnohem víc a k jejich objasnění může napomoci i prostá papírová skládačka.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize