Obsah: Tartuffe

Orgon si velmi oblíbil svatouška Tartuffa. Služebnictvo ho však nemá rádo a také to dává najevo. Jednoho dne si Orgon zamane, že dá Tartuffovi svou dceru Marianu za manželku. Ta s tím nesouhlasí, protože je zamilovaná do Valéra. Nicméně musí otce poslechnout. Odchází za svou komornou Dorinou, aby jí poradila. Potkává se tam se svým milým a společně vymýšlí lest. Manželka Organa, Elmíra, se svatbou také nesouhlasí, a tak přichází k Tartuffovi, aby mu to rozmluvila. Tartuff si však nechce vzít Marianu, ale miluje Elmíru a svěří se jí se svými city. Slyší to její syn Damis, který se ukrýval za záclonou a vše sděluje otci Orgonovi. Ten mu ale nevěří, pohádají se a vyžene Damise z domu. Teď chce mnohem víc dát svou dceru Tartufovi. Podepíše list, kde vše náleží Tartuffovi. Elmíra přemluví Orgona, aby se schoval pod stůl. Přivede Tartuffa a hraje, že ho miluje. On jí také vyznává lásku a Orgon vylézá z úkrytu. Je mu už všechno jasné. Vyhazuje Tartuffa ze země, ale ten nezapomněl na darovací list. Posílá k Orgonovi exekutora, aby mu podal zprávu, že se musí vystěhovat. Dává jim čas do rána. Po ránu přijíždí Tartuff. Poté přijíždí královský zmocněnec s jedním úkolem – zatknout Tartuffa. Pochopil totiž, jaký je Tartuff zločinec, kolik škod napáchal. Orgonovi se ulevilo. Vrací se domů. Dává Valérovi Marianu za ženu.
Vytvořil: Paja
Upravil: ota61
Dnes je 28.03.2024
Před 58 lety se narodil(a) Bauer Michal (1966)