Obsah: Všechna špína světa

Okolnosti vzniku svého prvního románu osvětluje autor ve vlastní biografii: když se mladý Gabo vrací s matkou do dědečkova domu v Aracatace, který chtěli prodat, dostane nápad na budoucí příběh. Pod vlivem Faulknera ale i Sofokla píše nerozsáhlé, ale výjimečné dílo o úpadku městečka, kde kdysi bylo všechno lepší a kde je akumulovaná nenávist, která vybuchne dnem vynesení rozsudku nad nevítaným cizincem. Děj se odehrává v mytickém a později legendárním Macondě, za něž si ovšem můžeme dosadit kterékoli jiné místo v Latinské Americe. Příběh je vyprávěn třemi postavami zastupujícími tři různé generace: starým generálem, jeho dcerou a vnukem. Každý z nich rozvíjí zvláštní monolog o smrti záhadného lékaře, kterého obyvatelé Maconda nechtějí pohřbít do země, protože spáchal sebevraždu. Právě prostřednictvím vyprávění malého chlapce je možné procházet studeným a smutným prostředím smrti a loučením se zesnulým, nad nímž obyvatelé vynesli ortel. Ortel bezmoci nad zánikem města zničeného válkami a krizemi, které plnily ulice a domy listím, odpadky a špínou.
Vytvořil: janajau
Zdroj: Anotace z knihy Všechna špína světa