Obsah: Věčná ikona

Kurátor Metropolitního uměleckého muzea Matthew Spear, mladík s řeckými kořeny, se setkává s půvabnou Anou Kesslerovou, bývalou obchodnicí s uměním, jež po svém tajemném dědečkovi zdědila úchvatnou sbírku. Matthew záhy zjišťuje, že klenotem kolekce není nic menšího než Matka boží z Katarini - posvátná ikona, o níž se všeobecně předpokládalo, že vzala za své při požáru. Zatímco však Matthew ikonu oceňuje jen jako umělecké dílo, zanedlouho vychází najevo, že má pro řadu lidí i jiný, neméně závažný význam.Matthew si však neuvědomuje, že seznámení s ikonou jej uvrhává čím dál tím hlouběji do důmyslného přediva pavučiny lží, klamu a smrti. Mnozí jiní o ni totiž usilují rovněž a mají na zřeteli naprosto odlišné záměry. Jsou mezi nimi zástupce řecké pravoslavné církve, ruský "podnikatel", umírající gangster a nacista, jemuž se na téměř šest desetiletí podařilo unikat před poválečnými tribunály. Všichni jsou přesvědčeni, že ikona je zdrojem fantastické a nevysvětlitelné moci. Jak se seznamuje se záhadnou přitažlivostí ikony, začíná Matthew chápat, že ze spleti záhad vede jediná cesta: klíčem k rozluštění tajemství jsou události, které se seběhly v jedné řecké vesnici za druhé světové války.Je ikona především historickou relikvií obrovského uměleckého významu? Nebo je to něco mnohem víc - zdroj ducha a síly samotného Krista?
Zdroj: Anotace z knihy Věčná ikona
Dnes je 28.03.2024