Obsah: Odysseus

Jedna z nejslavnějších knih všech dob, rozsáhlý experimentální román, vychází v překrásné grafické úpravě.
Jedná se o parafrázi Homérova eposu Odysseia a v mnoha paralelách na něj odkazuje. Z dalších děl citovaných v Joyceově románu lze uvést např. Shakespearovu tragédii Hamlet či Mozartovu operu Don Giovanni. Mnozí odborníci i laici považují Odyssea za největší anglicky psané dílo 20. století.
Joyce psal Odyssea sedm let, mezi roky 1914 a 1921. Poprvé bylo dílo vydáno v Paříži v roce 1922, neboť ve Velké Británii i ve Spojených státech amerických mělo dílo problémy s cenzurou. Kniha pojednává o jediném všedním a ničím výjimečném dni, 16. červnu 1904 a zachycuje příhody a prožitky řady obyvatel Dublinu. Děj začíná v osm hodin ráno a končí ve dvě v noci následujícího dne.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize + wikipedie
Dnes je 20.04.2024
Před 74 lety se narodil(a) Junek Václav