Obsah: Prachy, prachy, prachy

Motiv vraždy té krásné rusovlásky, donedávna ještě vojenské pilotky a veteránky z války v Zálivu, nezůstane pro Steva Carellu a jeho kolegy z 87. revíru dlouho záhadou: Cassandra Jean Ridleyová měla zajímavý ‚vedlejšák‘ – přivydělávala si jako drogový kurýr. A nevydělávala málo. Zloděj, který se k ní vloupal, měl dobré informace, když se k ní vypravil pro její poslední gáži ve výši 200 000 dolarů. Jenže ani Cass, ani on netušili, že utracením jediné z bankovek na sebe poštvou tajnou službu. Ona už to nestihla, on ano, a tak představitelům zákona spadne k nohám jako jakýsi vedlejší produkt obou předchozích zločinů rozsáhlá mezinárodní padělatelská síť.
Na 87. revír se zkrátka sesype případ, jaký se neřeší každý den. Může za to neúnavný fabulátor Ed McBain, kterému ani tohle nestačí a konfrontuje své hrdiny i s plánovaným bombovým atentátem na izraelského houslistu a také s podivnými praktikami v jistém malém, téměř neznámém americkém nakladatelství, kam je dovede zdánlivě banální smrt jednoho knihkupce. K tomu všemu se blíží skutečná pohroma – Vánoce... Na rozmotání tohoto zločinného klubka by síly jednoho policejního revíru sotva stačily, jenže naši dobří známí se tak trochu proti své vůli spojí se sousedním osmaosmdesátým, jehož příslušník, tlouštík Ollie Weeks, jakkoli komicky působí, se ve finále stane nechtěným hrdinou. Federálové, kteří by si také rádi vysloužili ostruhy, jako vždycky spíše překážejí... V mistrovsky zvládnutém finále však do sebe všechny kusy skládačky bezchybně zapadnou.
Průkopník policejního procedurálního románu Ed McBain, letošní pětasedmdesátník, se zdokonaluje ve fabulaci, stavbě dialogů a vytváření důvěryhodných postav i situací už pětačtyřicet let; jeho první kniha, v níž učinil hlavním hrdinou tým vyšetřovatelů 87. revíru, vyšla roku 1956. Nejčerstvějším románem z této řady jeho detektivové vstoupili do nového milénia a autor zahájil druhou padesátku knih o detektivu Carellovi. Ten román se jmenuje Prachy, prachy, prachy a právě jej držíte v ruce.

„McBain si udržuje pozici na samé špičce… Je nadále obdivuhodně zábavný… Coby pro autora románové série není pro něj jiné označení než – klasa! “ – USA Today
Vytvořil: Tomcek
Upravil: janajau
Dnes je 03.06.2023
Před 97 lety se narodil(a) Ginsberg Allen
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno