Obsah: Náš přítel Hašek

Literární historik Radko Pytlík, který se řadu let věnuje odkazu Jaroslava Haška jako editor a jako autor životopisu (viz Toulavé house) připravil na základě znalosti reálií poutavý portrét Haškovy osobnosti jak ho viděli jeho bohémští přátelé: Gustav R. Opočenský, Josef Lada a zejména Zdeněk Matěj Kuděj. Dílo přibližuje i Haškovy přátele, Karla Tomana, Ference Futuristu apod. Autor zachycuje nesmrtelného humoristu uprostřed hloučku přátel nejen jako umělce pera, ale jako umělce života. Hašek nebyl jen humorista a flegmatik, odpovídající na svízele a tíseň života bohorovným ničevó, byl to přemýšlivý umělec a chytrý satirik. Jeho výstřední šaškovské gesto bylo maskou, zastírající plachost, stud a utajený tragismus osobní. Čtenáři ocení i barvitý styl vyprávění. "Jakápak zadní kolečka, " vybuchl Hašek podrážděně. "S těmito názory to nikam nepřivedeš. Když se dá člověk na vojnu, musí bojovat a ne se ohlížet dozadu. Pravý bohém nesmí být seriózní, nebo ho lidé přestanou mít rádi a budou chtít, aby začal mluvit a psát opravdu seriózně. Lidé nechtějí, abys byl pořádně živ jako oni. Čím více jim budeš podobný, tím více upadneš v jejich očích. Od tebe se čeká, že budeš jiný než oni, kteří se topí v moři všednosti a nudy. Od tebe se čeká, že je pobavíš. Že vneseš něco nového, jiného, do jejich běžných životů. Odpustí ti i nějakou lehkomyslnost a výstřednost. To, čemu se obvykle říká - voloviny, jen když z toho kouká nějaká legrace. "
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize