Obsah: Smrt má kola

Usedněte na místo spolujezdce a vydejte se s námi do říše napětí a tajemna. Za volantem sedí vyhlášení mistři literární hrůzy. Připoutejte se a dobře se držte, protože smrt má kola... !

První příběh inspirovaným naším "motorovým souputníkem" - automobilem vznikl snad v téže chvíli, kdy se na silnicích objevil první kašlající a kouřící stroj. Auta se od té doby k nepoznání proměnila - z důstojně se šinoucích dědečků automobilů se staly svištící metalízované střely - a změnili se i autoři povídek. Jedno se vak dodnes nezměnilo a pravděpodobně ani nikdy nezmění: odvěká lidská touha po příjemném mrazení v zádech, po naslouchání tajuplným, hrůzostrašným, napínavým příběhům.
Unikátní povídková sbírka Smrt má kola jich nabízí hned celo řadu. A právě jako v dobře zásobené prodejně automobilů, i tady si čtenář může vybrat, do jakého vozu vsedne, jakému vyprávění dá přednost.
Řítíte se rádi závratnou rychlostí a toužíte být vždycky první v cíli? Pak se vám zřejmě zalíbí povídka o tom, jak se pokojná Roztomilá projížďka zvrhla v souboj dvou nelítostných řidičů, v souboj doslova na život a na smrt. Lidská agrese totiž dostoupila vrcholu a souboje na dálnici, při níž je povoleno odstřelit soupeře laserem, jsou dávno legální.
Že máte raději nostalgické staré časy? Žádný problém. Nasedněte do nablýskaného veterána a projeďte nazpět časem jako hrdina povídky Druhá šance, abyste zachránili dva mladé lidi před smrtí. Jack Finney, který tenhle příběh napsal, je také autorem předlohy k populárnímu vědecko-fantastickému filmu Zloděj těl.
A pokud byste snad uviděli, že se před vámi na venkovské silničce zdvíhá Mračno prachu a ještě ke všemu se stmívá, dejte si pozor - před branou jednoho anglického sídla totiž straší.
Zavezeme vás zkrátka kamkoli a jaksepatří vyděsíme, protože za volantem sedí ti nejvyhlášenější mistři literární hrůzy. Mezi ně patří i autor, jehož patrně není třeba představovat, král hororu Stephen King. Ocitneme se s ním v děsivém světě oživlých kamionů, v němž náhle přestalo být místo pro člověka. Jiný proslavený povídkář, Roald Dahl, nás spíš pobaví - vždyť kdo by nechtěl aspoň jednou škodolibě triumfovat nad těmi pány v uniformě a pokutovými bločky? Nikoho zřejmě nenechá chladným ani povídka J. G. Ballarda Srážka, podle níž byl natočen celovečerní film. Vzbudil tak vášnivé reakce, že se uvažovalo o jeho stažení z distribuce. Důvod? Jeho hrdiny jsou, kteří v utrpení a morbiditě smrtelných nehod hledají zvrácenou, prapodivnou erotiku. Roger Zelazny, oblíbený a slavný autor mnohadílné ságy žánru fantasy, nás prozměnu pozve do arény, do světa toreadorů - pardon, mechadorů. Jsme totiž daleko v budoucnosti a místo býků bojují na krvavém písku myslící auta...
Ještě pořád se nebojíte? Vážně ne? Tak si tedy zapněte pásy a jedem!


Sestavil Peter Haining
Povídky:
- Stephen King: Kamiony (Trucks)
- E. F. Benson: Mračno prachu (The Dust Cloud)
- Jack Finney: Druhá šance (Second Chance)
- H. Russel Wakefield: Vůz z druhé ruky (Used Car)
- Richard Matheson: Souboj (Duel)
- Antonia Fraser: Kdopak to seděl v mém autíčku? (Who's Been Sitting in My Car? )
- Joe R. Landsdale: Ten není z Detroitu (Not From Detroit)
- Jeffrey Archer: Nikdy nezastavujte na dálnici (Never Stop on the Motorway)
- Peter Haining: Auto smrti (The Death Car)
- Mary Elizabeth Counselman: Noční soud (Night Court)
- Ramsey Campbell: Úsek častých nehod (Accident Zone)
- Alan Dean Foster: Poslední závod (The Last Run)
- Roald Dahl: Stopař (The Hitch-Hiker)
- J. G. Ballard: Srážka (Crash)
- Ib Melchior: Jezdec (The Racer)
- Harlan Ellison: Roztomilá projížďka (Along the Scenic Route)
- Roger Zelazny: Autodafé (Auto-da-Fé)
- William F. Nolan: Přestupek (Violation)
- Ian Watson: Tvá krev jest jako mléko (Thy Blood Like Milk)
Vytvořil: Tomcek
Upravil: janajau
Zdroj: anotace ke knize
Dnes je 05.12.2023
Den 98. výročí úmrtí Reymont Władysław Stanisław
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno