Obsah: Mejdan na dálnici

Novela je vážnější sondou do života dětí v 80. letech. Zastihuje v krizové situaci několik žáků osmé třídy. Nechybí zde dynamičnost a humor uplatněný zejména v přímé řeči hrdinů.
Úryvek:
Mně vůbec nevadí, že mi říkají Svetr. Tahle nevinná přezdívka, dovedu si totiž představit i mnohem horší, mě s nimi možná spojuje. Říkám možná, protože nejsem tak naivní, abych neviděl, co věkový rozdíl dvaceti let může způsobit. Mám svůj život a oni taky svůj. Pronikat do toho jejich života beze zbytku považuji za neslušné. Koneckonců jsem kantor a škola, to jsou pravidla hry.
Hra. Když já byl v jejich věku, tak mě ani ve snu nenapadlo, že by se mnou můj kantor, můj učitel, mohl hrát hru. Věřil jsem každému, který mi říkal fakta a pravdu.
Je to nejspíš málo. Docela určitě je to málo. Pravda je hrozně křehké sklo. Nemohu být jako oni, ale mám je rád. Docela rád bych byl jako oni... .
Vytvořil: Zdenka
Dnes je 23.04.2024