Obsah: Ukřižovaná

Kniha nazvaná podle proslulého romaneta "Ukřižovaná" obsahuje i Arbesovy práce z vrcholného období jeho činnosti.
Jsou to všechno prózy se vzpomínkovými motivy a autobiografickými prvky, které jsou zpracovány jak s mimořádnou fantazií tak s realistickým zájmem o sociální otázky. Děj "Ukřižované" je lokalizován do hradčanské Lorety, kde za noci, kdy v pražské červnové revoluci r. 1848 hoří staroměstské mlýny, vypravuje stařec dvanáctiletému chlapci epizodu o krásné dívce, ukřižované za polského povstání r. 1846. Z tohoto motivu pak vyrůstá celé romaneto se smělou protináboženskou koncepcí a s vynikajícím uměleckým zpracováním. V romanetu "Poslední škamna" se proplétají osudy několika přátel, spolužáků, kteří se pro drobná provinění ocitli v trestné lavici. Oddíl "Ze staré Prahy a Smíchova" zahrnuje řadu drobnějších autorových prací.
Vytvořil: Zdenka
Upravil: ota61