Obsah: Odvedu vás do Sierry Madre

Myslím, že je na místě předem upozornit na opravdu realistické obrazy krutosti a utrpení, o které nebyla v životě Geronima nouze. Takže slabším povahám nemohu jednoznačně doporučit. Na druhou stranu je to opravdu kniha vycházející ze skutečných událostí, byť možná místy nepřesně, a jako taková, je proto opravdovým obrazem barbarství, páchaných během indiánských válek na původních obyvatelích severoamerického kontinentu. Kdo by si ovšem myslel, že je hlavním tahákem knihy právě násilí, je na omylu. To je zde užito jako nutná kulisa a až mrazivě suché konstatování skutečnosti. Hrdina, vlastním jménem Goaklayeh, není krásný, není vysoký a svalnatý, ba dokonce ani mladý. Není šlechetný v našem smyslu chápání. Jaký tedy je? Je malý vzrůstem, je strhaný, má kolem padesáti let a co víc, je docela krutý. A jaký by měl vlastně být, když je celý život na útěku, že? Ale přátelé, jeho duše! To je prostor, to je skála , to je živel. Je nezlomná, nespoutaná a nespoutatelná. Znám-li nějaký příběh opravdového člověka milujícího život a svobodu, je to příběh Geronima. Často nám dá autor ve své knize nahlédnout do srdce bojovníka a odhaluje utajená místa jeho duše. Vždy, když klesám na duši, vracím se k některým kapitolám této knihy, abych si uvědomil, že stojí za to vydobít si byť jedinou minutu života a uhájit si jedinou píď země, kterou miluji. Nechte se unést emocemi bezradnosti a vzteku nad bezprávím a zazpívejte si píseň o svobodě spolu z poslední hrstkou Apačů, kdesi ve skrytém údolí Sierry Madre.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.greenaudit.wz.cz