Obsah: Fantastická zvířata a kde je najít

Fantastická zvířata a kde je najít je učebnice zmiňovaná v sáze J. K. Rowlingové o Harrym Potterovi. Jejím fiktivním autorem je pan Mlok Scamander. Kniha pojednává o fantastických zvířatech kolem světa.

O autorovi
Zkrácený životopis smyšleného autora - Pan Newton ("Mlok") Artemis Fido Scamader - od jeho narození v roce 1897 až do vydání této knihy.
Mlok Scamander je nositelem Merlinova řádu druhého stupně, který dostal za své služby při studiu kouzelných zvířat, tedy magizoologie. (citace ze strany 8) Jeho jméno je nabité slovními hříčkami. Mloci jsou malí salamandři, kouzelné ještěrky žijící v ohni. Artemis byla bohyně lovu- je to tedy jméno vhodné pro vědce, který pátrá po kouzelných zvířatech. Fido je z latinského fidus(věrný, je běžné jméno domácích zvířat. Příjmení Scamander trochu připomíná salamandra, ve skutečnosti je to však název řeky, o níž je zmínka v Homérově Iliadě líčící průběh trojské války. Tato řeka bojovala s hrdinou Achillem, ten ji však přemohl pomocí ohně.

Předmluva
Napsal profesor Albus Brumbál taktéž smyšlená postava ze ságy J. K. Rowlingové. Oceňuje zde práci pana Scamandera a vydavatelství Comic Relief.

Úvod do magizoologie
Oddíly:

O této knize
Co je to zvíře ?
Stručná historie mudlovských znalostí fantastických zvířat
Kouzelná zvířata v úkrytu
Proč je magizoologie důležitá

Klasifikace ministerstva kouzel

XXXXX - prokazatelný zabiják / tvor neschopný ochočení a výcviku
XXXX - nebezpečný / vyžaduje odborné znalosti / zkušený kouzelník si s ním poradí
XXX - kompetentní kouzelník by ho měl zvládnout
XX - neškodný / lze ochočit
X - nudný

Fantastická zvířata od A do Z
Jsou zde zmíněna všechna zvířata, která někdy vystupovala v knihách J. K. Rowlingové. Od Acromantule (gigantický pavouk) přes jednorožce až po Zmíráčka (ptáčka, který vydá ve svém životě jediný zvuk a to v okamžiku své smrti).

Citace zadní obálky
Alespoň jeden výtisk knihy Fantastická zvířata a kde je najít vlastní téměř každá kouzelnická domácnost v celé zemi. Nyní, po omezenou, dobu mají i mudlové příležitost zjistit, kde žije pětinoh, čím se živí kluběnka a proč není dobrý nápad nechávat za dveřmi mléko pro bodloše.
Výtěžek z prodeje této knihy je věnován nadaci Comic Relief, což znamená, že srpce a svrčky, které za ni zaplatíte, dokážou kouzla, jakých není schopen žádný čaroděj. Máte-li pocit, že to není dostatečně dobrý důvod k tomu, abyste se rozloučili se svými penězi, mohu jen doufat, že až kolem vás půjde nějaký kouzelník v okamžiku, kdy na vás zaútočí mantichora, bude ochotnější než vy. Albus Brumbál

Vydání
Kniha byla vydána nakladatelstvím Bloomsbury Publishing, Londýn, 2001. Český překlad Pavla Medka vydalo v roce 2002 nakladatelství Albatros. Toto vydání je v současné době absolutně nedostupné a dotisk se neplánuje. Jedinou šancí jak dnes získat tuto knihu je objednávka ze zahraničí.
Vytvořil: ota61
Zdroj: Wikipedie - otevřená encyklopedie
Dnes je 28.03.2024
Před 97 lety se narodil(a) Fredrikssonová M.