Obsah: Praha

Osmý svazek díla Jaroslava Seiferta shrnuje jeho tvorbu zhruba od druhé poloviny čtyřicátých let až do poloviny let šedesátých 20. století.
Základ tohoto svazku tvoří Seifertova sbírka "Praha", jež byla komponována v průběhu několika let. Často vycházela pouze ve fragmentární podobě nebo pod jinými tituly. Seifert v básních věnovaných hlavnímu městu dokonale oživil nejlepší tradice české kultury a historie.
V těchto šlépějích pokračoval i v dalšch skladbách, jež jsou do této časti zařazeny: toto jeho úsilí představuje například "Romance o králi Václavu IV. " nebo cyklus veršů "Prsten Třeboňské madoně". V těchto básních i nadále dominuje zpovědní, až vzpomínková melodičnost, avšak po obsahové stránce se zde již objevují náznaky kritického zhodnocení některých dobových projevů.
Kniha je doplněna i několika ukázkamí ze Seifertových překladů, z nichž nejvýznamnější místo zde zaujímá jeho přetlumočení klasické "Písně písní".

Vytvořil: ota61
Zdroj: http://www.mlp.cz