Obsah: Tajný život císařovny Josefíny

Píše se rok 1814. V zámku Malmaison si stárnoucí a nemocná císařovna Josefína, bývalá manželka Napoleona Bonaparta, krátí dlouho chvíli vzpomínkami na svůj neobyčejný život, plný událostí a nečekaných zvratů, které ji, dceru chudého majitele plantáží na Martiniku, dovedly až na francouzský trůn, jež sdílela s nejmocnějším mužem Evropy. Mládí v tropickém ráji ukončil smluvený sňatek s francouzským aristokratem, popraveným za Revoluce, kdy i samotnou Josefínu jen o vlásek minula smrt pod gilotinou. Díky svému mimořádnému šarmu, smyslnosti a přirozené inteligenci se stala hvězdou porevolučních salonů a milenkou vlivných politiků, ale k úžasu mnohých se provdala za téměř neznámého generála Bonaparta. S grácií sobě vlastní jej pak doprovázela při jeho strmé cestě až na samý vrchol moci. On vládl na bojištích, ona společenskému životu. Byla největší láskou jeho života, i když se s ní rozvedl, protože toužil po dědici... Carolly Erickson ani tentokrát nezklamala své početné čtenáře, kteří si jí cení jako „vypravěčky plnokrevných příběhů“. Autorka líčí Josefínin život jako příběh plný nesnází a ambicí, šťastných náhod i houževnaté touhy po přežití. Ve své hrdince však nevidí rozmarné, povrchní a lehkomyslné stvoření, jako tomu bývá v Napoleonových životopisech, nýbrž silnou a samostatnou osobnost, jíž slabosti pouze dodávají lidský rozměr.
Vytvořil: Mady
Zdroj: anotace ke knize