Obsah: Dvacet sedm

27 popravených českých pánů očima 27 (nepopravených) českých spisovatelů     / Naps. Jiří Žáček ... a kol.
27 českých autorů dostalo volnou ruku k literárnímu zpracování osudů 27 pánů, popravených roku 1621.
Spisovatelé různých generací si vylosovali každý jednoho popraveného účastníka stavovského povstání a na dané téma vytvořili tu povídku, tu esej, tu dokonce báseň. Rozsah i literární úroveň jednotlivých příspěvků jsou rozmanité, autorská pestrost je tu ovšem spíše na škodu - celek pohříchu připomíná literární soutěž, neboť pochopitelná, přirozená a jindy prospěšná snaha o originalitu a zajímavost je zde uplatněna na úkor faktografické přehlednosti a obsažnosti. Některé příběhy potěší, ale základní životopisná data abys pohledal. Na druhou stranu je ovšem tento maximálně beletrizující a zestručňující přístup dost možná jediný, jímž je možno tyto pro většinu populace už zcela mrtvé dějiny přiblížit dnešnímu čtenáři.
Vytvořil: ota61
Zdroj: http://www.mlp.cz