Obsah: Něha z hlubin

Něha z hlubin   / Stanislav Kostka Neumann  ; uspoř. Karel Sýs; fot. Kamil Lhoták

Antologie z poezie významného českého levicově zaměřeného autora z první poloviny dvacátého století.
Výbor se pokouší na uvedených ukázkách z Neumannovy tvorby demonstrovat, jak rozporuplnou a složitou osobností tento autor byl. Na úvodních stránkách představuje autora jako bytostného intimního lyrika, který se hlásí k silnému osobnímu prožitku. Jinou podobu mají Neumannovy verše zabývající se přírodními motivy: tyto útvary již v sobě nesou autorovu charakteristickou dikci, která v sobě nezapře určitou rétoričnost a navíc jsou zesíleny v některých případech i sociální problematikou. Třetím pólem Neumannovy poezie jsou pak básně, jež vyjadřují jeho nespokojenost s tehdejším politickým i společenským spektrem, básně, které byly často využívány a citovány v čítánkách minulého režimu, neboť přinášely revoluční výzvy, byť i formou hesel a tezí (za všechny jmenujme zprofanovanou "A hrdý buď", jež je v této antologii uvedena na důstojném místě).
Vytvořil: ota61
Upravil: pan.Kchiu