Obsah: Morušové impérium

Na jaře roku 1839 překročilo padesát tisíc britských vojáků "s honosnou okázalostí impéria" hranice Afganistánu. Všichni byli naplněni jistotou, že Emíra nahradí někým méně nepřátelským vůči svému spojenci, králi Panžábu. O tři roky později vyjel z afgánských hor do Indie osamělý britský jezdec, jediný z původního nesmírného množství, jenž přežil. Morušové impérium je skvostně vylíčený příběh tohoto válečného střetu a událostí, které se odvíjely spolu s ním. Seznámíte se s osudy lidí na obou bojujících stranách, poznáte a pochopíte vášně a pýchu, které vedly ke zkáze Britů a slavnému vítězství Afgánců. Ústřední postavou románu je Alexandr Burnes - britský cestovatel, jenž se odváží do pohádkového města Kábulu, spřátelí se s všemocným Emírem a vrátí se do Anglie jako hrdina. Tento "doručitel úchvatných příběhů" je bezděčným poslem mezi oběma národy. Ani Britové, ani Afgánci si však neuvědomují, jak jeho dojmy změní jejich světy. Další hrdinkou je Bella Garrawayová, jejíž předvídatelný život dívky z vyšší vrstvy se začne ubírat zcela nečekanými cestami: připraví ji o vše a posléze obdaří vším - když se její cesta setká s Burnesovou. Oba hlavní hrdinové jsou obklopeni mistrně vytepaným souborem dalších postav: Angličané, Rusové, Indové, Afgánci, Peršané - mocní i pěšáci zachycení ve víření historie. Morušové impérium se odehrává v rozmezí deseti let a jeho děj je situován převážně do Londýna, Kalkaty a Petrohradu. Jde o brilantní spojení skutečnosti a fantazie, dílo hýřící historickými fakty, věrně zachycenými reáliemi i popisy těch nejspletitějších zákoutí lidské duše.
Vytvořil: Mady
Zdroj: Anotace z knihy Morušové impérium