Obsah: Biomoc

Shrnutí filozofických hodnocení a stanovisek k nejnovějším objevům přírodních věd konce 20. století, zvláště genetiky, virologie a eidetické biologie.
Kniha je rozdělena do tří částí v osmi kapitolách. Prvá část, nazvaná "Kybernetické problémy přírodovědy", popisuje mj. chování virů v hostitelských buňkách a snaží se v tomto popisu i jeho filozofické interpretaci využít jak poznatků virologie, tak i kybernetiky. Část s názvem "Střet paradigmat v biologii" shrnuje klasické způsoby nazírání na svět (paradigmata) se způsoby vynucenými rozvojem přírodních věd. V části poslední - "K eidetické biologii" - s podtitulem Biomoc se autor zabývá problémem využívání jazykových prostředků při vystihovaní podstaty života a jeho objevovaných biologických funkcí. (Slovo eidetický z řeckého "eidos" = moc; idea). Publikace je čtivě psaná a její předností je rovněž skutečnost, že vysvětluje etymologii používaných filozofických i biologických pojmů. Studie je provázena černobílými obrázky v textu a poznámkami za každou kapitolou a doplněna barevnou fotografickou přílohou.
Vytvořil: ota61
Upravil: ota61